Kafle z Torunia


Data modyfikacji: 12 kwietnia 2024

Kafle te zostały kupione w styczniu 2009 w Toruniu od profesjonalnego konserwatora zabytków, który specjalizował się w odnawianiu kafli. Czyścił te kafle, reperował i malował. Próbkę jego prac można tu zobaczyć.


 
Jest to wyjątkowej urody, wielki kafel przedstawiający ogrodniczkę ze szpadlem. Początkowo zamierzałem wstawić go do pieca w łazience, ale jest zbyt duży, aby dobrze tam wyglądał, stylem nie do końca też pasował do reszty pieca, a przy tym szkoda byłoby tak piękny kafel zamykać w łazience. Kafel czekał kilkanaście lat na jakiś dobry pomysł i w końcu się doczekał. Będzie umieszczony w górnej części kominka w pokoju wodnym, którego dominującą tematyką będzie woda, przyroda i ogrody.










 
Jest to piękny, centralny kafel o barokowej formie, zrobiony prawdopodobnie pod koniec XIX wieku. Kafel ten został perfekcyjnie odnowiony i pomalowany tak, że nawet kurz w szczelinach  nie jest dziełem upływu czasu i warunków, a zamysłem konserwatora. Kafel ten znalazł swoje miejsce w łazienkowej części pieca kuchenno-łazienkowego. Dobrze pasuje do stylu zdobień tej części pieca.








Kolejnym kaflem, który mi się spodobał, jest ozdobny kafel z wiejską architekturą. Myślałem o wykorzystaniu go w jakimś kuchennym piecu, ale nie jest ro raczej dobry pomysł, bo żywot tego kafla byłby dość ograniczony i narażony na ciągłe zabrudzenia. Kafel ten czeka jeszcze na jakiś dobry pomysł na jego wykorzystanie. Ostatecznie może zawsze trafić do galerii kafli, którą planuję zrobić na korytarzach.