Kwiaty


Data modyfikacji: 12 kwietnia 2001

Jak ogród to i kwiaty, nie da się inaczej. Przez kilka lat ogród zmienił swoją formę. Mniej jest jednorocznych kwiatów, a więcej bylin, krzewów i drzew. Umiejętnie dobrane niemal cały rok zdobią ogród.


W ogrodzie pszonaki pojawiły się w sierpniu 2007 roku. Jest to efekt wyprawy do OBI w Olsztynie. Są to byliny, dwie odmiany. Kwiaty mają podobne, ale różnią się ubarwieniem liści.


Konwalie majowe - bardzo niepozorne, a najmilsze dla mnie kwiaty. Czy jest jakiś inny, ładniej pachnący kwiat? Do tego rosnący dziko w lasach. Mam trochę ich w ogrodzie, przyniesionych z parku. Porozrastały się już i można cieszyć się wiosną z ich obecności.


Zaraz po miniaturowych irysach retikulata, przebiśniegach i krokusach w ogrodzie pojawia się czerwona plama miniaturowych tulipanów o nazwie "Scarlet baby". Są tak wczesne, że mogą być czasem zasypane śniegiem.


Wiosenne rabaty i trawniki ożywiane są niebieskimi łanami cebulicy syberyjskiej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to roślina cebulowa.


Szafirki - kwiatki do których mam dość szczególny stosunek. Były to wiosenne kwiatki, które często dawałem w prezencie, jeszcze za studenckich czasów. Moje drugie ważne spotkanie z nimi było w Górach Wschodniopontyjskich, nad Morzem Czarnym, w ich naturalnym siedlisku, na dawnych terenach Armenii, obecnie tureckich. Łacińska nazwa tych kwiatów Muscari armeniacum mówi o miejscu ich pochodzenia.


Główną ozdobą bergenii są wielkie, mięsiste liście, cały rok zachowujące zieloną barwę. Bergenia kwitnie wiosną. Dobrze okrywa ziemię i chroni ją przed chwastami. Ładnie komponuje się z iglakami łamiąc ich monotonię.


Pośród innych wczesnych wiosennych kwiatów wyróżnia się puszkinia. Jest to cebulowa roślina o delikatnych, jasnoniebieskich kwiatkach z wyraźnym, ciemniejszym wzorem.


Latem, pośród innych, niższych kwiatów, wznosi się wyniośle łodyga czosnku ozdobnego z kielichowatymi, eleganckimi kwiatami.

Czasem w końcu lutego, często wcześniej niż przebiśniegi, zakwitają miniaturowe, cebulowe irysy reticulata. Nie są zbyt trwałe, szybko przekwitają, ale są kolorowym akcentem wśród bieli śniegu.