Pokój przechodni

Data modyfikacji: 24 czerwca 2024


 
Najnowsze (24 czerwca 2024). Pokój jest w trakcie remontu. Zamurowany został jeden z otworów drzwiowych, prowadzone są prace związane z nową instalacją elektryczną, tynkami i podłogą.

Ogólny opis pokoju. Pokój ten jest położony od północnej strony domu. Jest to pokój przechodni od holu do salonu. Są w nim troje dwuskrzydłowych drzwi. Z tego powodu jest trudny do zagospodarowania. Ciekawostką pokoju są w pełni zachowane wewnętrzne okiennice. Po wojnie pokój pełnił funkcję świetlicy wraz z salonem. W pokoju są też ślady po piecu kuchennym. W dużym stopniu jest zachowana w nim podłoga. Jedynie w miejscach, gdzie były stawiane piece, brak jest oryginalnych desek. W gorszym stanie są deski, które są przy samej ścianie. Z powodu wilgotnego muru są już podniszczone. W pokoju został postawiony zielony piec, który przywiozłem z Ełku. Pierwotnie w pokoju stał duży, narożny piec, o czym świadczą ślady wycięte w deskach w podłodze. Osoby znające ten dom sprzed lat mówiły, że w tym miejscu stał ozdobny piec z figurami. Prawdopodobnie były to narożne kafle z kariatydami w podstawie pieca.

Plany zagospodarowania pokoju. Pokój będzie przeznaczony do użytku osobistego przez jednego z domowników, utrzymany w dawnym stylu. Poza współczesną wersalką umeblowanie będzie głównie XVIII-XIX-wieczne. Nowoczne będą rozwiązania oświetlenia, głównie LEDowe. Tradycyjny będzie jedynie główny, srebrzony żyrandol w formie pająka, imitującego oświetlenie świecowe. Okna i okiennice będą w kolorze ciemnego dębu. Pod parapetami pierwotnie były kasetonowe panele, ale ze starości i wilgoci już się rozsypały. W ich miejsce planuję warstwę nietynkowanych, starych cegieł przywiezionych z Belgii o nietypowym rozmiarze - 20 cm długości. Pomiędzy cegły będą wkomponowane stare, nieglazurowane kafle piecowe. Będą one oświetlone listwami LED umieszczonymi pod parapetami. Planuję też zamontować listwy led na szczycie koron, oświetlające miejscowo sufit, dające dyskretne, przytłumione światło. Ściany pokoju będą pomalowane na biało, kontrastujące z ciemnymi meblami wraz ze stolarką okienną i drzwiową.

Planowane wyposażenie pokoju.
1. Szafa dębowa
2. Szafa dębowa
3. Szafa neorenesansowa
4. Stół dębowy
5. Kufer/szafka
6. Zegar stojący półokrągły
7. Żyrandol pająk

Trochę historii. Zdjęcie zrobione latem 1935 roku przedstawia widok na salon przez drzwi z pokoju przechodniego. Między drzwiami a piecem widoczny jest okrągły stół, przykryty haftowanym obrusem, z bukietem kwiatów w wazonie, prawdopodobnie naparstnic.


17 stycznia 2009. Pokój służy głównie jako graciarnia. Jest mało praktyczny ze względu na otwory drzwiowe i okienne na każdej ścianie. Poprzedni właściciel w salonie i tym pokoju prowadził hurtownię spożywczą. Z tego powodu usunął cegły z zamurowanego otworu drzwiowego do jadalni, aby uzyskać większą przestrzeń na magazyn. Drzwi zostały zamurowane prawdopodobnie w XIX wieku. Wcześniej musiały być tam drzwi, ponieważ w podłodze były osadzone belki ze starej ościeżnicy. Otwór był zamurowany cegłami, które suszone były na słomie przed wypalaniem. Gdy kupiłem dom, to leżały złożone w kącie pokoju. Cegły te znalazły swoje ponowne zastosowanie w urządzeniu pomieszczeń.






Maj-czerwiec 2012




















Czerwiec 2014



13 stycznia 2019.



Lipiec 2019. Wyposażenie pokoju dość często się zmienia. Jest wykorzystywany jako tymczasowy magazyn różnych mebli.






15 października 2019. Sceny po przywiezieniu mebli z Grajwa i radość kotów w nowej scenerii. Pojawiły się nowe możliwości wskakiwania coraz wyżej.








26 maja 2020. Kolejne meble przywiezione z Grajwa.


 
30 lipca 2020. W pokoju tym ciągle zmieniają się meble. Są tu tymczasowo wstawiane po przywiezieniu do Dębian i czekają na przeniesienie ich we właściwe miejsca.


Sierpień 2020.





1 grudnia 2023. Przywiezione zostały meble czekające już od kilku miesięcy na transport z Grajwa. Będą musiały jakiś czas spędzić w tym pokoju, aż będzie przygotowane dla nich docelowe miejsce.





Maj/czerwiec 2024. Nadeszła wreszcie pora na remont pokoju. Dokończyłem zamurowywanie otworu drzwiowego do jadalni. Postanowiłem jednak zostawić jakiś ślad, że były tu drzwi. Najwyższą warstwę cegieł pod łukiem, wystającą ponad tynk, zrobiłem już ze standardowej, współczesnej cegły.







 
22-23 czerwca 2024 upłynął na pracach w pokoju przechodnim. Było to tynkowanie, montowanie puszek pod gniazda sieciowe i włączniki światła, usuwanie zmurszałego tynku i spróchniałych desek, przenoszenie zawadzających mebli. Dotychczasw pokoju było tylko jedno gniazdo sieciowe. Po remoncie będzie takich punktów z gdziazdami 8, w każdym punkcie po dwie obudowy, w jednej obudowie gniazdo sieciowe z masą ochronną, a w drugiej potrójne gniazda na płaskie wtyczki.