Sri Lanka 2016
Notatki z podróży do Sri Lanki, 27 marca - 3 kwietnia 2016

  Data modyfikacji: 12 maja 2016


Cel podróży

Był to wyjazd związany z projektem Water Harmony, ralizowanym w ramach programu Erasmus+. Jednym z uczestników projektu jest University of Paradeniya w Kandy. Celem wyjazdu było spotkanie komitetu organizacyjnego projektu na tej uczelni i zapoznanie się z miejscem, do którego przyjadą studenci uczesticzący w tym projekcie. Wyjazd składał się z dwóch części - turystycznej, realizowanej na koszt uczestników, oraz drugiej - oficjalnej, której koszt opłacony był z funduszu projektu. Grupa nasza liczyła około dwudziestu osób z krajów uczestniczących w tym projekcie: Norwegia, Niemcy, Polska, Ukraina, Chiny i Sri Lanka.

Trochę ogólnych informacji o Sri Lance

Sri Lanka jest nazwą kraju, który położony jest na wyspie Cejlon. Do 1972 roku kraj również nosił nazwę Cejlon. Sri Lanka posiada powierzchnię około 5 razy mniejszą od powierzchni Polski, a ludności około dwa razy mniej. Kraj położony jest niemal na równiku. Klimat podzwrotnikowy - ciepły i wilgotny. Wyspa pokryta jest w dużym stopniu wilgotnym lasem tropikalnym. Zamieszkana jest głównie przez buddystów (Singalezi), jest trochę hinduistów (Tamilowie), ale też po kilka procent muzułmanów i chrześcijan. Tamilowie mieszkają głównie na północy wyspy. Na wyspie do niedawna trwała brutalna wojna domowa między Singalezami a Tamilami.

Na wyspie funkcjonują trzy języki - singalezki, tamilski i angielski. Większość tablic informacyjnych na wyspie napisana jest w tych trzech językach. Ruch na drogach jest lewostronny. Gniazdka sieciowe są różnego typu, trzeba mieć różne przejściówki, aby można było skorzystać z prądu w hotelu. Widać w tym wszystkim wpływ Anglików, którzy kilkadziesiąt lat temu jeszcze rządzili na tej wyspie. Wplyw Europejczyków widoczny jest też w dawnej architekturze kolonialnej - budynki rządowe, niektóre hotele. Europejczycy i Amerykanie nie mają jednak wpływu na motoryzację w Sri Lance - pojazdy są głównie produkcji japońskiej i w mniejszym stopniu indyjskiej. Innych nie zauważyłem.