Sątoczno


Data modyfikacji: 1 września 2018

Sątoczno jest niewielką wioską położoną przy drodze między Sępopolem a Korszami. Wieś znajduje się przy ujściu rzeki Sajny do rzeki Guber. Historyczne były to Prusy Dolne. Sątoczno jest miejscowością, z którą historia nie obeszła się dobrze. Z miasta zbudowanego wokół zamku, którym było Sątoczno już w XIV wieku, pozostał tylko kościół i kilka niezbyt starych domów. Zamek został zrównany z ziemią w XVII wieku.

Informacje o Sątocznie na Wikipedii
Informacja o Sątocznie na tablicy w kościele
Przez Sątoczno przebiega szlak rowerowy i szlak kajakowy.

Zdjęcia przedstawione na tej stronie zrobione zostały 14 sierpnia 2018.



Na zdjęciu satelitarnym moża próbować dopatrzeć się zarysu dawnego zamku, który był położony na północ od kościoła.




Kościół w Sątocznie

Początki kościoła sięgają XIV wieku. W późniejszych wiekach kościół był przebudowywany.





































































Cmentarz przykościelny

Na terenie przykościelnym pozostały jeszcze groby dawnych mieszkańców Sątoczna i okolic.









Otoczenie kościoła

Wokół kościoła pozostało jeszcze kilka budynków, które zasługują na miano zabytkowych.







Obok kościoła znajduje się budynek z interesującym okienkiem typu wolego oka. W budynku mieści się bibliotek publiczna.





Po przeciwnej stronie drogi jest stara stodoła, wykonana w technologii pruskiego muru. Stan techniczny budynku jest już jednak bardzo zły. Tylko czy uda się ten budynek jeszcze uratować? Nawet bociany już zrezygnowały z zakładania na nim gniazda.











Jeden z budynków z czerwonej cegły, wybudowanych prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku.





Rzeki Guber i Sajna

Rzeka Sajna przepływa przez Reszel. W pobliżu reszelskiego zamku płynie głębokim, malowniczym wąwozem, w którym został utworzony park miejski. Rzeka ma tam charakter górskiego potoku, płynącego wartko między kamieniami. W okolicach Sątoczna rzeka przybiera już bardziej charakter nizinnej, spokojnej rzeki. Około 100 metrów od kościoła przez Sajnę przerzucony jest most i można przejechać po nim w kierunku Skandawy. Pod mostam znajdują się progi nieco spiętrzające wodę, a przy okazji dodające uroku płynącej wodzie. Poniżej progu jest malutkie rozlewisko z piaszczystym dnem, zachęcające do tego, aby w upalny dzien pomoczyć się w wodzie. Kawałek łąki na brzegu zachęca też kajakarzy do zatrzymania się w tym miejscu.

Sajna niedaleko za mostam wpada do rzeki Guber, a ta kilka kilometrów dalej, w Sępopolu, do rzeki Łyny. Jeszcze kilkanaście kilometrów i woda opuszcza Polskę płynąc dalej do Pregoły i Bałtyku. Rzeka Guber wypływa z jeziora Guber, które jest chronione ze względu na ptaki wodne, dla których stanowi ostoję pełną wysp, półwyspów i zatok. Rzeka przepływając przez Kętrzyn, podobnie jak Sajna, przybiera charakter górskiego potoku, płynącego miejscami głębokimi wąwozami.


Most na rzece Sajnie





Widok w górę rzeki w kierunku wioski Stawnica


Zabudowania wioski Stawnica


Widok w dół rzeki