Stawy w Dębianach - rok 2023


Data modyfikacji: 26 czerwca 2023

Kwiecień 2023


Czerwiec 2023
Lipiec 2023. Gdy usunąłem górę ziemi wydobytej z dna, palisada nabrała od razu uroku.Kołki palisady sostały dość głęboko wbite, ale muszą być jeszcze dodatkowo chronione kamieniami przed osuwaniem się w miękkim, grząskim gruncie. Być może trzeba będzie je dodatkowo podeprzeć dużymi głazami.W tym roku zacząłem dostrzegać urok traw ozdobnych. Kilka kępek zostało już posadzonych. Brzeg stawu jest dobrym miejscem do ich eksponowania. W miarę zagospodarowywania terenu traw będzie przybywać. Może nie będą przysmakiem dla bobrów. Lepiej niech już to jedzą, niż drogie, rzadkie i szczepione drzewka, których sporo mi już zjadły.

Na porządkowanie dalszej części brzegu wkrótce także nadejdzie pora. Tu również będzie palisada, ale niższa. Będzie też utwardzone zejście do wody.Miejsce jest urozmaicone metasekwoją chińska 'Goldrush'. Drzewko musi być chronione przed bobrami, które chętnie zjadają wszystko drewniane, co jest w pobliżu wody.


Wyciąganie torfu i mułu z dna nie było łatwe. Staw służył przez dziesięciolecia jako doskonałe wysypisko wszelkich śmieci, które po prostu znikały z oczu. W ciągu krótkiego czasu wydobyłem szczątki dwóch rowerów i metalowe elementy z pieca - fragmenty drzwiczek i ruszta. A przy tym wykopywałem niezliczoną ilość odłamków szkła.Odsłonięta powierzchnia wody stała się atrakcyjna dla zwierzaków. Bardzo szybko żaby odkryły to miejsce, jak też koty przychodziły pić tam wodę.