Piec z Koszalina


Data modyfikacji: 31 sierpnia 2019

Piec został znaleziony w ogłoszeniach internetowych OLX. Przywiozłem go do Dębian 23 sierpnia 2019. Znajdował się on w kamienicy przy ulicy Młyńskiej 65 w Koszalinie. Kamienica był zbudowana po koniec XIX wieku, prawdopodobnie w 1896 roku. Nie jestem pewien, czy piec równiaż pochodzi z tego okresu. Trudno mi go zaklasyfikować do jakiegokolwiek stylu. Być może jest to styl modernistyczny, ale wtedy piec byłby młodszy od kamienicy. Nie do końca pasuje mi on do stylu secesyjnego. Piec był wyprodukowany w Velten, koło Berlina. Siedem kolejnych zdjęć pochodzi ze strony ogłoszeń OLX.
Piec był już rozebrany, gdy po niego pojechałem w piątek, 23 sierpnia 2019. Na miejsce dojechałem na godzinę 9 rano. Kilka kafli miało być uszkodzonych podczas rozbiórki. Kafle były ułożone w piwnicy, jeden na drugim. Część płaskich kafli była oczyszczona z gliny, ale większość była wypełniona gliną i kawałkami cegieł. Na szczęście samochód, którym pojechałem po piec, miał sporą ładowność i bez problemu wszystko zapakowałem. Kartony na kafle i przekładki między nimi miałem ze sobą. Najpierw wszystko zostało wyniesione na zewnątrz na parking, a dopiero potem posegregowałem i popakowałem kafle tak, aby w czasie transportu (prawie 400 km) nie poobijały się. Prawie dwie godziny zajęło wynoszenie kafli i przygotowanie ich do transportu. Wieczorem byłem z kaflami w Dębianach. Zostały wypakowane z samochodu najpierw do ogrodu. Cały następny dzień czyściłem kafle z gliny i myłem je. Wieczorem w sobotę były już skompletowane na podłodze w pokoju. Dopiero wtedy mogłem zobaczyć, jakie są braki. Najbardziej widoczny jest brak kawałka kafla z wklęsłą krzywizną, znajdujący się u góry pieca. Trudno będzie go czymś zastąpić. Moja prośba do byłego właściciela o poszukanie w ciemnej piwnicy brakującego kawałka pozostała bez odpowiedzi. Brak jest też sporego kawałka odłamanego z gzymsu i zniknęło też gdzieś zamknięcie z drzwiczek. Jeden z głównych kafli - filarów jest pęknięty, ale z tym jakoś sobie poradzę.


Cały piec jest biały, bez żadnych dodatkowych kolorowych ozdób. Rozważam wstawienie jakiegoś centralnego kafla ozdobnego. Na razie nie mam sprecyzowanego pomysłu. Żaden kafel o intensywnych barwach nie będzie tam pasował. Na razie robiłem tylko różne przymiarki.