Kafle z Nojewa


Data modyfikacji: 4 lutego 2021


 
Kafle zostały znalezione na aukcjach internetowych Allegro Lokalnie. Kupione zostały 24 styczna 2021. Trzeba było jeszcze po nie pojechać, około 400 km. Kafle są w stylu secesyjnym. Pochodzą z pieca z przełomu XIX i XX wieku. Piec stał w domu w Wągrowcu.

Do Nojewa (okolice Pniewa, Wielkopolska) dojechałem około 10:30 rano. Jako że jest to środek zimy, to i różnie bywa na drogach. Część drogi była w miarę dobra, ale jak trafiłem za Toruniem na śnieżycę, to już było niewesoło. Droga stała się śliska i trzeba było wolno i ostrożnie jechać. Nad każdym kilometrem trzeba było się napracować.

Po kafle miałem zgłosić się do pana Tomasza na stację Nojewo. Jest to budynek, który został sprzedany przez PKP prywatnej osobie. Stacja jest już nieczynna. Właściciel zgromadził tam kolekcję przedmiotów związanych z kolejnictwem, szczególnie wyposażeniem stacji. Wiele przedmiotów o wartości historycznej zostało uratowanych przed zniszczeniem. Pan Tomasz stał się właścicielem nie tylko stacji, ale też wieży ciśnień, bocznicy i kilku wagonów. Miałem okazję wdrapać się po wysokiej drabinie do zbiornika na wodę.

Oprócz kafli kupionych poprzez Allegro dokupiłem również kolejną porcję kafli zalegających piwnicę, dla których szybko znalazłem zastosowanie. Są to kafe pochodzące z pieca stojącego w Nowym Sączu. Były one wyprodukowane w kaflarni "Józef Niedźwiecki i Spółka", znajdującej się w miejscowości Dębniki pod Krakowem. Kaflarnia pod tą nazwą produkowała kafle w latach 1889-1919, chociaż pan Niedźwiecki zmarł w roku 1898. Kafle są ciemnozielonej barwy, z głębokim wzorem. Kafle te przydadzą mi się przy odbudowie pieca, który znalazłem w miejscowości Żeronice, koło Kutna. Nie będzie dysonansu co do stylu i barwy kafli. Płaskich kafli jest 35 sztuk, a narożnych 24 sztuki. Na cały piec jest ich za mało, ale na uzupełnienie innego pieca wystarczy. Do tego jest jeszcze kilka kafli z podstawy pieca i kilka z gzymsu. Wymiary kafli 210 × 235 mm.


W piwnicy znalazły się też dwa płaskie kafle i jeden narożny, w dość kiepskim stanie, bez sygnatur, zielonej barwy i secesyjnym wzorze. Wymiary kafli 195 × 220 mm.


Kolejnym piwnicznym znaleziskiem były jasnozielone kafle - 12 narożnych, 3 płaskie i kilka połówek. Kafle nie posiadają żadnych sygnatur. Są dość masywne. Przydadzą się do uzupełnienia innych pieców. Wymiary kafli 195 × 220 mm.