Metalowe pudełka

Data modyfikacji: 10 marca 2024

Wykonywane są z żelaznej, powlekanej cyną blachy. Są malowane, często wytłaczane. Sprzedawane są w nich różne produkty, np. ciastka, herbata, przyprawy, alkohole. Zazwyczaj są tak urokliwe, że przed wyrzuceniem zadrży ręka, a zazwyczaj znajdują powtórne zastosowanie.

Pudełko z militarnymi scenami znalezione w Kopalni Skarbów w Grajwie we wrześniu 2021. Przywiezione z Belgii. Okazało się przydatne na przechowywanie kadzidełek w pokoju na piętrze południowo-zachodnim.
Po wizycie w Grajwie 28 listopada 2022 Dębiany wzbogaciły się o kolejne trzy pudełka pochodzące z Belgii. Miejsce dla nich będzie w pokoju południowo-zachodnim na piętrze na zapałki i kostki z rozpałką do pieca, większe będą wykorzystane do uporządkowania zbioru negatywów. Pudełka te można określić trzema słowami - praca, nauka i zabawa.
W okolicach Świąt Bożego Narodzenia 2022 pojawiły się w sklepach katarzynki w urokliwych, metalowych pudełkach z wizerunkami kamienic z gotyckiej, toruńskiej starówki - dom Kopernika, kamienica Pod Gwiazdą, Dwór Artusa, spichlerz.


Pudełko z reprodukcją obrazu Petera Breugla Młodszego dostałem gratis 2 marca 2024 w Kopalni Skarbów w Grajwie. Pudełko znalazło swoje przeznaczenie do przechowywania indyjskich kadzidełek.