Żyrandol mosiężny

Data modyfikacji: 30 sierpnia 2022

Żyrandol został wygrzebany w ogłoszeniach OLX. Przywiozłem go z Giżycka do Dębian 11 sierpnia 2022. Kupiłem go w cenie złomu mosiężnego. Trzeba będzie włożyć w niego odrobinę pracy, aby doprowadzić do stanu używalności instalację elektryczną. Żyrandol jest 9-żarówkowy. Posiada trzy ramiona, po trzy żarówki na każdym. Struktura żyrandola przypomina związki chemiczne nazywane dendrymerami, czyli posiadającymi strukturę drzewa.













Świąteczny dzień 15 sierpnia 2022 nie skłaniał do jakichś grubych i głośnych robót. Za to zainteresował mnie niedawno przywieziony żyrandol. Do zrobienia przy nim była instalacja elektryczna i część między sufitem a korpusem. Łańcuch, który tam był, kompletnie nie pasował do reszty, także miseczka osłaniająca przewody przy suficie była żelazna, przy tym barwiona na mosiądz i lakierowana. Pogrzebałem w swoich zasobach starych żyrandoli i lampek i znalazłem  odpowiednie elementy. Górny łańcuch wziąłem od wpółczesnego żyrandola, który kupiłem za niewielką kwotę, z którego potrzebowałem tylko klosze. Między korpusem żyrandola a łańcuchem wstawiłem elementy od małej lampki nocnej, którą kupiłem gdzieś na rupieciach. Nie do końca pasują zdobienia, bo w lampce były drobne, filigranowe, a żyrandol ma grube zdobienia, bez szczególików. Trochę pogimnastykowałem się z połączeniem wszystkich elementów. Typowe gwinty w różnych elementach żyrandola mają rozmiar M10×1, a w żyrandolu był w górnej części gwint o średnicy zewnętrznej 13,2 mm. Probowałem dopasować jakieś elementy hydrauliczne z mosiądzu, ale nic nie pasowało. Poradziłem sobie jednak w inny sposób - za pomocą zawleczki. Po przeróbkach żyrandol ma wysokość 67 cm, a średnicę 72 cm.








Za wymianę instalacji elektrycznej zabrałem się 29 sierpnia 2022. Wcześniej poprzez Allegro kupiłem osłony na oprawki. Po wcześniej odnawianych żyrandolach pozostały mi stare oprawki, którymi zastąpiłem uszkodzone oprawki w tym żyrandolu. Prace te zajęły mi całe popołudnie. Pozostaje już tylko dokupić komplet żarówek i powiesić żyrandol. Żarowki można teraz zapalać w liczbie 3-6-9. Materiał,trwałość, forma i jakość takich przedmiotów jest ponadczasowa. Cieszyły oczy dziesiątki lat temu i będą robić to za kolejne dziesiątki, czy nawet setki lat, niezalenie od rozwoju technologicznego.