Biblioteka północna

Data modyfikacji: 2 lutego 2023

Pokój ten będzie spełniał rolę biblioteki. Tony książek już z niecierpliwością czekają na piętrze i poddaszu na wyremontowanie tego pokoju. Obecnie jest to składowisko cegieł i drewna. Na szczęście dach jest już zrobiony i jest sucho. Pokój wymaga jeszcze ogromnego wkładu pracy.
  1. Opis pokoju. Pokój ma dwa okna, które wychodzą na stronę północną z widokiem na spichlerz i staw. Pokój ma połączenie poprzez dwuskrzydłowe drzwi z pokojem wodnym, przez pojedyncze drzwi z biblioteką południową i przez pojedyncze drzwi z małym korytarzem.
  2. Przeznaczenie pokoju. Przede wszystkim pokój będzie spełniał rolę biblioteki, w której będzie głównie literatura geograficzna i historyczna. Można będzie tu znaleźć wygodne miejsce do zagłębienia się w książki i oderwania od otoczenia.
  3. Planowane umeblowanie. W pokoju dominować będą regały z książkami, w miarę możliwości stare, ale też współcześnie zrobione i dopasowane do pokoju. Będzie w nim dwustronne biurko z nadstawką, niewielki stół, krzesła, mała szafa, kufer, ale też wersalka i wygodne fotele. Możliwe będzie nocowanie w pokoju. Pokój do cichej pracy i skupienia, do jednoczesnego wykorzystania przez niewielką liczbę ludzi.
  4. W pokoju będzie odbudowany piec przywieziony z Katowic - granatowy, wyprodukowany w Miśni.

6 kwietnia 2019. Po kilku latach lania się wody przez dziurawe poszycie dachu sufit, ściany i podłoga w wielu miejscach są zniszczone. Gdy w końcu udało mi się dostać w swoje ręce tę część domu, mogłem odtworzyć dawne połączenia między pomieszczeniami. Na zdjęciu widoczny jest zarys dawnego otworu drzwiowego między tym pokojem a pokojem wodnym. Widok jest tragiczny. 
W ostatnich dniach kwietnia 2020 ekipa remontująca dach weszła do nowszej części dworu. 
Sufit został całkowicie zerwany i gruz wyrzucony przez okno na zewnątrz. 
Przez częściowo odsłonięty otwór drzwiowy można było już przechodzić do kolejnych pomieszczeń.

No i nadszedł maj 2020.