Cegły

Data modyfikacji: 10 czerwca 2024

Przedstawione tu cegły mają rozmiar większy, niż obecny standard 25 cm. Mają one długość około 30 cm. Jest to cegła zwana gotycką, pruską lub klasztorną. Wschodniopruskie budowle gotyckie zbudowane są z cegły o takim rozmiarze. Sprawdzenie rozmiaru cegły pozwala na proste odróżnienie budowli gotyckich od neogotyckich. Na przełomie XIX i XX wieku na terenie Prus Wschodnich zostało zbudowanych dość dużo kościołów i budynków publicznych w stylu neogotyckim. Są one zbudowane z cegły w standardowym rozmiarze, mającej długość 25 cm. Stare cegły kryją wiele ciekawostek. Uformowane cegły przed wypalaniem suszone były na świeżym powietrzu. Zdarzało się, że po miękkich jeszcze, schnących cegłach przeszły się domowe zwierzęta, najczęściej psy lub koty. Można trafić też na cegły z odciśniętymi kopytkami prosiaków czy ptactwa domowego. Niewielki zbiór takich cegieł znajduje się w Dębianach. Pochodzą one z rozbiórki różnych budynków na terenie Warmii i Mazur. Większość została kupiona w Galinach.
Cegła poniżej została znaleziona w Dębianach podczas przebudowy pieca kuchennego.Kolejne cegły kupione w Galinach 1 czerwca 2024.Cegła poniżej zastanawiała mnie, co za zwierzę zostawiło w cegle taki ślad. Dopiero jak zrobiłem zdjęcie, to rozpaznałem. Jest to odcisk ludzkiego palca, który w miękkiej glinie napisał liczbę "10".


W Dębianach znalazłem trochę cegieł, które pochodzą z zamurowanych otworów drzwiowych. Cegły te były prawdopodobnie wypalane na miejscu, suszone na podkładzie ze słomy.

Sześciokątna cegła przywieziona z Galin 6 września 2023. Prawdopodobnie pochodzi jeszcze z czasów krzyżackich, z Pomorza.

 
9 czerwca 2024. Cegły z odciskami łapek i cegły suszone na słomie zostały wykorzystane przy zamurowywaniu otworu drzwiowego między jadalnią a pokojem przejściowym. Od strony jadalni zostawiona została wnęka w górnej części, przeznaczona na półki, głównie na książki. Cegły z odciskami łapek będą widoczne nad książkami, a do tego każda półka będzie miała podświetlenie za pomocą paska LED. Cegła z liczbą "10" umieszczona została w pozycji pionowej i wskazuje na liczbę butelek wina, zamurowanych poniżej. Do spajania cegieł została wykorzystana zaprawa z gliny zmieszanej z piaskiem. Jest to wspaniały materiał budowlany, do tego składniki są na miejscu. Wbrew pozorom zaprawa taka jest bardzo trwała. Dom ma powyżej 200 lat, zbudowany na zaprawie glinowo-piaskowej, a wszystko doskonale się trzyma. Przy rozbiórce nie powstają żadne kłopotliwe odpady, a taką zaprawę można wykorzystać powtórnie. I co jest jeszcze ważne, taka zaprawa nie niszczy zabytkowych cegieł. Można je łatwo oczyścić i wykorzystać powtórnie.


W lipcu 2024 zdecydowałem się na zakup ponad 500 starych cegieł, pochodzących chyba z Belgii, o nietypowym wymiarze 21×10,5×5 cm. Najładniejsze cegły zostaną wykorzystane na posadzkę koło kominka w pokoju wodnym, a inne na ozdobny mur pod parapetami w pokoju przechodnim.