Valencia

  
Na wschodnim wybrzerzu Półwyspu Iberyjskiego leży miasto Walencja, stolica regionu o tej samej nazwie. Jest to rozległe, 800-tysięczne miasto, wypełniające nadmorską równinę, otoczoną górami. Żyzna, dobrze nawodniona czerwona gleba powoduje, że okolice Walencja i najbliższe okolice wyróżniają się sporód jałowych, wyschniętych gór otaczających nizinę. Ciepły, łagodny klimat umożliwia uprawę ziemi przez cały rok. Ciemna, soczysta zieleń gajów pomarańczowych odcina się ostrą linią od czerwonych skał widocznych na horyzoncie. Gaje pomarańczowe urozmaicane są białym kolorem domów kryjących się pośród zieleni.

Leżąca poród tych gajów Walencja jest nieprawdopodobnie zatłoczonym samochodami, tętniącym życiem miastem, które nagle zamiera każdego dnia o godzinie 14, kiedy nadchodzi święta pora dla każdego Hiszpana - pora sjesty.

Centrum miasta, leżące w obrębie dawnych murów obronnych, jest do granic możliwości zabudowane kamienicami, pozostawiającymi niewiele miejsca dla wynalazku ostatniego stulecia - samochodów. Mroczne zaułki, osłonięte od palącego słońca, przyprawiają o rozpacz kierowców, są jednak doskonałym miejscem do pieszych wędrówek.

Olsztyn, 17.04.1999