Dziennik dębiański

3 lutego 2008

Mazepa

Jakie mogą być powody zamurowania pomieszczenia w budynku mieszkalnym? Jeden z nich opisał Słowacki w dramacie "Mazepa". W zależności od okoliczności pomieszczenia te są z człowiekiem w środku lub bez. Człowiek ten może być w momencie zamurowywania żywy lub już nieżywy. Są więc w sumie trzy możliwości. W jakich okolicznościach zostało zamurowane niewielkie pomieszczenie w dworze miało okazać się po około 20 latach. Stało się to tydzień temu, w sobotni późny wieczór, właściwie już nocą. Do północy niewiele już brakowało.


Pomieszczenie ma niewielkie okienko wychodzące na północną stronę, znajdujące się nad drzwiami wejściowymi do mieszkania w przybudówce. W okienku widoczna była firaneczka. Wejście do tego pomieszczenia było tylko ze starszej części dworu, z pokoiku przyjegającego do przybudówki. W ścianie widoczny był ślad po dawnym wejściu. Cegły nie były jednak dobrze zespolone ze ścianą, tynk zaczynał wykruszać się. Młotek budowlany pozwolił w ciągu 20 miut uporać się z usunięciem cegiel. Była tylko cienka warstwa cegieł, wstawiona w istniejącą drewnianą futrynę, malowaną kilkakrotnie wapnem. Okazało się, że za cegłami jest otwór w murze i w głębi drzwi zamknięte na haczyk, otwierające się do wnętrza pomieszczenia. Przy usuwaniu cegieł czułem z wnętrza zimny podmuch. Dmuchało przez dziurę w stropie. Dawno temu musiała lać się tam woda, bo jedna z belek stropowych jest przepróchniała w miejscu, gdzie opierała się na murze. Trzeba będzie niewielki jej kawałek wymienić i naprawić strop. W tynku też jest trochę ubytków. Dawniej w pomieszczeniu była drewniana podłoga, po której pozostał tylko ślad w tynku. Teraz widoczne były już tylko cegły, stanowiące kolebkowe sklepienie nad korytarzem wejściowym do mieszkania.
Pomieszczenie wymaga niewielkiego remontu. Chcę zmienić w nim drzwi tak, aby otwierały się na zewnątrz. Nie będą zabierały miejsca w tej niewielkiej przestrzeni. Będą w środku półki, a na nich mnóstwo smakołyków z miejscowych produktów. A będzie tego pod dostatkiem, nasadziłem już cisów, wawrzynka wilczełyko, złotokapu.