Żurawina wielkoowocowa 'Ben Lear'
Vaccinium macrocarpon 'Ben Lear'


Data modyfikacji: 10 marca 2013


 
Krzew został zamówiony 22 lipca 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro od sprzedawcy o nazwie Cedzyki. Przesyłkę z trzma roślinami dostałem 30 lipca. Jeszcze tego samego dnia żurawina została posadzona.

Żurawina wielkoowocowa jest płożącą krzewinką. Z długich pędów rozłogowych, osiągających 180 cm, wyrastają pionowo ku górze liczne krótkopędy owoconośne. Długopędy żyją 2-3 lata. Żurawina wielkoowocowa zaliczana jest do roślin leczniczych. Owoce żurawiny „Ben Lear’ są smacznymi, mięsistymi jagodami o lekko wydłużonym kształcie. Skórka ma barwę ciemnoczerwoną. Odmiana ta jest wczesna, bardzo plenna. Roślina rośnie średnio silnie, liście są średniej wielkości, ciemnozielone. Żurawiny zaczynają owocować 3 lub 4 lata po posadzeniu. Owoce zawierają kwas benzoesowy, który ma właściwości aseptyczne. Dzięki temu owoce dają się dobrze przechowywać. Bardzo smaczne są suszone owoce żurawiny.


Owoce żurawiny mają dużą wartość odżywczą. Są bogatym źródłem witaminy A i C, witamin z grupy B (B1, B2, B6). Zawierają też karotenoidy i sole mineralne. Z kwasów organicznych zawierają kwas askorbinowy i cytrynowy, dzięki czemu działają przeciwgorączkowo i wzmacniają odporność organizmu. Owoce nadają się do robienia soku. Można z niego robić bardzo smaczne napoje orzeźwiające. Sok żurawinowy zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, ułatwia trawienie, poprawia pracę jelit. Ma korzystne działanie dla diabetyków ze względu na pobudzanie pracy trzustki. Zapobiega chorobom jamy ustnej, przyzębia i dziąseł, przeciwdziała próchnicy. Leczy jaskrę. Zawiera antyoksydanty, dzięki czemu zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów. Korzystnie wpływa na zdrowie w chorobach wieńcowych. Zmniejsza ryzyko zawału serca dzięki zwiększaniu poziomu "dobrego cholesterolu". Zmniejsza ryzyko powstawania choroby Alzheimera i Parkinsona. Witamina P zawarta w owocach przynosi ulgę kobietom w okresie menopauzy.

Żurawina powinna być sadzona w miejscach dobrze nasłonecznionych, w glebie wilgotnej i kwaśnej (pH 3,2-4,5). Poziom wody może być wysoki zarówno zimą jak i latem. Susza w czasie letnich upałów bardzo szkodzi roślinie. Gleba musi być próchniczna, przepuszczalna. Podłoże można przygotować z mieszanki kwaśnego torfu i trocin wymieszanych w stosunku 1:1, zmieszanych z ziemią na głębokość co najmniej 20 cm. Jako nawóz można dodać siarczan potasu w dawce 20 dkg na 10 m2. DO zakwaszenia gleby można dodać siarkę pylistą lub granulowaną. Żurawinę należy sadzić w rozstawie 30×30 cm. Do ściółkowania po posadzeniu żurawiny można ściółkować na grubość 5-10 cm trocinami lub piaskiem nie zawierającym wapnia. Nawożenie najlepiej wykonywać w kwietniu. Do nawożenia należy używać zakwaszającego nawozu - siarczanu amonowego w dawce 1 dkg na 10 m2. Nadają się też specjalne mieszanki przeznaczone do nawożenia borówek wysokich. Do podlewania warto używać deszczówki, która nie podwyższa pH podłoża.