Trzmielina oskrzydlona
Euonymus alatus Siebold


Data modyfikacji: 17 listopada 2014


 
Występowanie. Krzew pochodzi z Dalekiego Wschodu. W Polsce jest jeszcze niezbyt często spotykany. Wcześniej tylko w arboretum w Kudypach miałem okazję go zobaczyć.

Opis. Pokrój krzewu jest szeroki, osiąga 2 m wysokości i szerokości. Pędy są sztywne, wzniesione, pokryte korkowatymi listewkami. Latem liście mają barwę ciemnozieloną, mają kształt jajowato-eliptyczny, brzeg liścia piłkowany. Kwiaty niepozorne zielonkawe, następnie małe fioletowe i jasnoczerwone owoce, zwisające na długich szypułkach. W okresie bezlistnym, oskrzydlone pędy trzmieliny wyglądają również bardzo dekoracyjnie. Krzew jest ozdobny przez cały rok. Jesienią wygląda szczególnie atrakcyjnie ze względu na intensywną, jaskrawoczerwoną barwę owoców, którymi obsypany jest krzew. Angielska nazwa krzewu to "burning bush" czyli "płonący krzak", co bardzo dobrze oddaje jego wygląd.

Uprawa. Trzmielina oskrzydlona rośnie dobrze na wszystkich uprawnych, ogrodowych glebach. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Krzew dość łatwy w uprawie i wystarczająco odporny na mróz. Można go sadzić pojedynczo, ale też tworzyć naturalne lub formowane żywopłoty.

Dębiany. Sadzonka została zamówiona przez aukcje internetowe Allegro 1 października 2007 u użytkownika o nazwie wiarogodny. Sadzonka ładna, w dobrej formie dotarła pocztą do Olsztyna 5 października. Latem okazało się, że byla to jakaś inna trzmielina, podobna do trzmieliny pospolitej. Właściwy egzemplarz dostałem 20 sierpnia 2009. Druga roślina, już z korkowymi listwami, została kupiona 18 czerwca 2008 w centrum ogrodniczym Ol-Flora w Wójtowie koło Olsztyna. Do gruntu została posadzona dwa dni później w pobliżu innych trzmielin, niedaleko południowo-wschodniego narożnika dworu.