Szakłak pospolity
Rhamnus catharticus L.


Data modyfikacji: 6 października 2016

Występowanie. Nazwa łacińska szakłaka pochodzi ze starogreckiego, rhamnos - ciernisty krzew. Szakłak występuje w Europie i zachodniej Azji. W Polsce jest pospolity na całym niżu w widnych lasach i zaroślach, rzadszy na pogórzu.

Opis. Szakłak może być krzewem lub drzewem z ciernistymi gałązkami, dorastającym do 6 m wysokości. Liście są bardzo zmienne, eliptyczne lub jajowate, karbowano-piłkowane, łukowato unerwione. Rośliny mogą być dwupienne, kwiaty rozdzielnopłciowe lub obupłciowe. Kwiaty są drobne, żółtawozielone, zebrane po 2–5 w pęczki. Owocem jest kulisty, czarny pestkowiec, dojrzewający we wrześniu. Roślina trująca, zwłaszcza świeże owoce.

Uprawa. Jest mało wymagający pod względem gleby i klimatu, ale wymaga światła.

Dębiany. Szakłak ponoć jest w Polsce pospolity. Wypatrywałem go w różnych miejscach, ale udało mi się trafić na niego tylko w arboretum w Kudypach. Znalazłem ten krzew też na aukcjach internetowych Allegro (pysia2004) i zamówiłem go 11 listopada 2007. Przesyłka z krzewem dotarła 19 listopada. Zimą przetrzymałem sadzonkę w zimnym pokoju w wiadrze z ziemią. 16 marca posadziłem roślinkę w doniczce i tam czekała do chwili posadzenia na stałym miejscu w pobliżu stawu, 15 czerwca 2008. Niestety, okazało się po jakimś czasie, że ta roślina to nie szakłak, a prawdopodobnie jakaś irga. Sprzedawca zaprzecza, że sprzedał mi inny gatunek i nie przyjmuje tego do wiadomości, że wprowadza w błąd kupujących. W końcu dwie okazałe sadzonki szakłaka przysłane zostały 6 listopada 2008 ze Szczepankowa od użytkownika Allegro Broda90. Roślina mateczna pochodzi z Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu. Zimę spędziły w piwnicy w wiadrze z torfem, a go gruntu, na zboczu, wysadziłem je 18 kwietnia 2009. Korzenie nie wyglądały najlepiej, ale rośliny przyjęły się. Trochę nasion przywiozłem też z ogrodu botanicnego w Oxfordzie (15 listopada 2015).


W Kudypach 2 października 2008 zebrałem trochę nasion. Wysiałem je 11 października 2008 do doniczki z mieszaniną odkwaszonego torfu z piaskiem i wstawiłem do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Pierwsze siewki pojawiły się 24 maja.