Świerk sitkajski
Picea sitchensis (Bong.) Carr., Picea sitkaensis Mayr.
Ang.: Sitka Spruce


Data modyfikacji: 12 września 2016



 
Występowanie. Naturalnie stanowiska tego świerka znajdują się na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej (USA, Kanada aż po Alaskę).

Opis. Osiąga 16-40 m wysokości i 3-10 m średnicy korony. Zabarwienie igieł niebieskoszarozielone.

Uprawa. Wymaga stale umiarkowanie wilgotnych gleb, nie znosi dłuższych okresów suszy. Najlepiej czuje się w rejonach nadmorskich i pogórzu. Na terenach o małych opadach i mroźnych zimach rośnie słabo. Świerk ten ma szybki wzrost, podobnie jak świerk zwyczajny. Nie jest porażany przez rdzawnikowce w takim stopniu jak świerk kłujący. Gatunek nadaje się na szpalery i wysokie strzyżone żywopłoty.

Dębiany. Trzy malutkie siewki zostały zamówione 15 lutego 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro od użytkownika o nazwie jacekwy (Jacek Wyszomirski, Urządzanie ogrodów i terenów zielonych). Przesyłka z pięcioma świerkami dotarła 26 lutego 2008. Kolejne, większe już drzewko zostało zamówione 4 marca 2008 z prywatnej kolekcji Pawła Kaźmierskiego. Przesyłka z drzewkiem dotarła 18 marca. Na stałe miejsce świerk został wysadzony 25 maja 2008. Bardzo mroźna i długa zima 2009/10 nie spowodowała żadnych uszkodzeń. Również sarny, daniele czy jelenie jej nie ogryzały, wolały rosnące w pobliżu świerki czerwone i kaukaskie, które nie mają tak kłujących igieł.














Pięć kolejnych zdjęć zostało zrobionych 29 sierpnia 2016 w arboretum w Kilmun w Szkocji.