Świerk czerwony
Picea rubens Sarg.


Data modyfikacji: 12 czerwca 2017


 
Występowanie. Ojczyzną świerka czerwonego jest Ameryka Północna, obszar od Quebecku do Nowej Szkocji oraz od Nowej Anglii na południe przez Appalachy do zachodniej Północnej Karoliny. Występuje w klimacie o chłodnych, wilgotnych latach i mroźnych zimach. Rośnie na wysokościach od 0 do 1450 m n.p.m., w Appalachach od 980 do 1890 m.

Opis. Drzewo jest długowieczne, żyje średnio 250-350 lat. Igły mają barwę od jasnozielonej do ciemnozielonej, o długości 12-15 mm i kwadratowym przekroju poprzecznym. Ułożone są równomiernie dookoła na gałęziach. Pozostają na drzewie przez wiele lat. Jest to gatunek jednopienny. Szyszki są cylindryczne, długości 3-5 cm, czerwonobrązowe.

Uprawa. Gatunek odporny na mróz. Znosi zacienienie.



Dębiany. Dwie sadzonki zostały zamówione 8 października 2007 poprzez aukcje internetowe Allegro od użytkownika o nazwie JDMD. Sadzonki dotarły pocztą dwa dni później. Były z bardzo ładnymi, zdrowymi, dobrze rozrośniętymi korzeniami. Posadzone zostały do gruntu 28 czerwca 2009 w pobliżu świerka Wilsona, w okolicach południowo-zachodniego narożnika dworu. Niestety, były kilkakrotnie ogryzane przez sarny lub daniele. Jeden z nich został zupełnie zniszczony. Kolejną sadzonkę dostałem gratis 19 października 2009 ze szkółki w Królowym Moście przy okazji zakupu innych roślin.