Świdośliwa kwiecista
Amelanchier florida Lindl., Amelanchier alnifolia var. semiintegrifolia (Hook.) C.L. Hitchc., Amelanchier oxyodon Koehne.


Data modyfikacji: 28 maja 2015


 
Występowanie. Świdośliwa kwiecista w naturze występuje w zachodniej części Ameryki Północnej, od Alaski po Kalifornię. Rośnie tam w wilgotnych lasach i na otwartych przestrzeniach.

Opis. Jest to krzew o sezonowych liściach, osiągający 3 m wysokości. Kwitnie w maju. Kwiaty obupłciowe, zapylane przez pszczoły. Roślina samopylna, czyli aby roślina rodziła owoce nie jest konieczna obecność innych krzewów tego gatunku. Owoce dojrzewają w czerwcu i lipcu, 2-3 tygodnie później niż inne gatunki świdośliw. Owoce smaczne, słodkie i soczyste, z niewilką liczbą drobnych nasion, o lekko jabłkowym aromacie. Mogą byś suszone i wykorzystywane jak rodzynki. Bogate są w żelazo i miedź. Dawniej powszechnie spożywane przez Indian Ameryki Północnej. Drewno twarde, wytrzymałe i ciężkie. Traci liście wcześnie na jesieni, szczególnie gdy lato było suche. Gatunek blisko spokrewniony z A. alnifolia, przez większość botaników traktowany jako jego podgatunek Łatwo tworzy mieszańce z innymi gatunkami tego rodzaju.

Uprawa. Krzew całkowicie odporny, do strefy 2 USDA, czyli może rosnąć na terenie całej Polski. Wytrzymuje temperaturę do -35ºC. Toleruje różne rodzaje gleby - od piaszczystych po gliniaste. Lubi glebę wilgotną o odczynie obojętnym lub kwaśnym. Gleba nie powinna być jednak zbyt mokra, ze stojącą wodą. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Owoce chętnie zjadane są przez ptaki, które potrafią ogołocić krzew, zanim jeszcze w pełni dojrzeją.

Dębiany. Sadzonka została zamówiona 30 października 2008 poprzez aukcje Allegro od użytkownika Ciemiernik1 (szkółka Ogród Marzeń), a przysłana 5 listopada. Zimę spędziła w doniczce w chłodnej, jasnej piwnicy, a na stałe miejsce została wysadzona 13 kwietnia 2009. Jednak wykazuje wszelkie cechy świdośłiwy kanadyjskiej. Kolejna roślina została zamówiona 25 lutego 2015 w szkółce Ogród Marzeń ze Szczecina, a przysłana 11 marca 2015. Miała wysokość 64 cm.



 
Rozmnażanie. Nasiona najlepiej zbierać zanim w pełni dojrzeją i stwardnieje na nich skorupa, po czym niezwłocznie wysiać do doniczek i pozostawić na zimę na zewnątrz lub wysiać do zimnego inspektu. Suche nasiona można poddać jesienią ciepłej stratyfikacji przez 4 tygodnie, po czym wysiać i pozostawić na zewnątrz na zimę. Nasiona wschodzą na wiosnę. W innym przypadku, gdy są wysiane na wiosnę, wschodzą bardzo wolno, nawet po 18 miesiącach. Gdy siewki są wystarczająco duże, należy przepikować je do oddzielnych doniczek. Pierwszą zimę powinny spędzać na zewnątrz w osłoniętym od zimnych wiatrów miejscu. Gdy jest wystarczająca ilość nasion, to można wysiewać je bezpośrednio do zimnego inspektu i przez dwa lata przetrzymać tam siewki.

Świdośliwę można też rozmnażać poprzez oddzielanie odrostów korzeniowych. Należy robić to pod koniec zimy i wybierać pędy dwuletnie. Młodsze mogą nie być jeszcze dobrze ukorzenione.