Świdośliwa kłosowa
Amelanchier spicata (Lam.) K.Koch., Amelanchier ovalis non Med., Crataegus spicata Lam.


Data modyfikacji: 5 września 2015

 
Opis. Krzew o sezonowych liściach, osiąga wysokość 2-5 m. Kwitnie w maju, kwiaty obupłciowe, zapylane przez pszczoły. Roślina samopylna, nie potrzebuje drugiego egzemplarza do owocowania. Owoce małe, 8 mm średnicy, jadalne na surowo lub w przetworach, soczyste i słodkie, bogate w żelazo i miedź. Łatwo tworzy mieszańce z innymi gatunkami tego rodzaju.

Uprawa. Gatunek odporny na mróz do 4 strefy USDA, czyli może rosnąć nawet w najzimniejszych zakątkach kraju. Rodzaj gleby dowolny, może być nawet bardzo gliniasta. Odczyn gleby obojętny lub kwaśny. Lubi glebę wilgotną. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Rozmnażanie. Nasiona najlepiej zbierać zanim w pełni dojrzeją i stwardnieje na nich skorupa, po czym niezwłocznie wysiać do doniczek i pozostawić na zimę na zewnątrz lub wysiać do zimnego inspektu. Suche nasiona można poddać jesienią ciepłej stratyfikacji przez 4 tygodnie, po czym wysiać i pozostawić na zewnątrz na zimę. Nasiona wschodzą na wiosnę. W innym przypadku, gdy są wysiane na wiosnę, wschodzą bardzo wolno, nawet po 18 miesiącach. Gdy siewki są wystarczająco duże, należy przepikować je do oddzielnych doniczek. Pierwszą zimę powinny spędzać na zewnątrz, w miejscu osłoniętym od zimnych wiatrów. Gdy jest wystarczająca ilość nasion, to można wysiewać je bezpośrednio do zimnego inspektu i przez dwa lata przetrzymać tam siewki. Świdośliwę można też rozmnażać poprzez oddzielanie odrostów korzeniowych. Należy robić to pod koniec zimy i wybierać pędy dwuletnie. Młodsze mogą nie być jeszcze dobrze ukorzenione.

Dębiany. Sadzonka została zamówiona 30 października 2008 poprzez aukcje Allegro od użytkownika Ciemiernik1 (szkółka Garden of Dreams), a przysłana 5 listopada 2008. Zimę spędziła w doniczce w piwnicy, a do gruntu w sadzie została wysadzona 13 kwietnia 2009. To co zostało mi przysłane, to jednak nie jest świdośliwa kłosowa. Wszystkie świdośliwy kupione od tego sprzedawcy są identyczne i prawdopodobnie są to świdośliwy kanadyjskie. Następna roślina została kupiona wysyłkowo z firmy Gartenland Polska w Zgierzu. Przysłana została 20 maja 2014. Kolejna, wyrośnięta roślina została znaleziona 9 września 2014 w Norwegii w centrum ogrodniczym Plantasjen w Vetsby, na południe od Oslo.