Świdośliwa kanadyjska
Amelanchier canadensis (L.) Medik.


Data modyfikacji: 5 września 2016


 
Opis. Jest to okazały, wielopniowy krzew o luźnej koronie, dorastający do 4-6 m. Liście młode czerwonawo zabarwione z wiekiem zielenieją. Kwitnie bardzo obficie w kwietniu. Owoce jabłkowate, kuliste, wielkości grochu. Początkowo są czerwonawe, a w stanie dojrzałym mają barwę cimnoniebieską do niebieskoczarnej z sinawym nalotem. Owoce dojrzewają już w drugiej połowie czerwca. Są soczyste, słodkie i smaczne. Owoce świdośliwy zawierają antyoksydanty (antocyjany i karoteny), witaminy A, B i C oraz sole mineralne - wapń, żelazo i potas. Zawierają też błonnik, wapń, potas i witaminę C. Właściwościami odżywczymi i leczniczymi przewyższają owoce borówki wysokiej. Nadają się do spożycia  na surowo, do zamrażania lub do przetworów, jak: dżemy, konfitury, soki i nalewki. Warto łączyć je z innymi, kwaśnymi owocami. Owoce świdośliwy pojawiają się niemal równocześnie z truskawkami i czereśniami. Przeciętny plon z jednego krzewu wynosi ok. 4,5 kg owoców. Kwiaty świdośliwy odwiedzane są przez dzikie pszczoły, pszczoły miodne, muchówki. Są one też przysmakiem dla ptaków, m.in. zjada je wilga, słowik, zaganiacz, sosnówka.

Uprawa. Krzew tolerancyjny co do gleby i stanowiska, mrozoodporny. Nadaje się do nasadzeń pojedynczych w większych ogrodach lub na osłony przeciwwiatrowe.


 
Dębiany. Nasiona (20 szt.) pochodzą z aukcji internetowych Allegro (sklep_kroton) z dnia 6 lutego 2008. Przysłane zostały 13 lutego. Później, 18 marca 2008, kupiłem jeszcze drzewko z gołym korzeniem w sklepie Olkwiat w Olsztynie. Wiosnę spędziło w doniczce, a na stałe miejsce wysadziłem je 19 lipca. Drzewko ładnie kwitło, zawiązało owoce, ale późniesza susza i słabe korzenie nie pozwoliły na pełne rozwinięcie się liści i dojrzenie owoców. Drzewko w pełni zakwitło i zaowocowało w 2010 roku. Kolejną świdośliwę kanadyjską kupiłem 20 października 2014 na stoisku ogrodniczym Praktikera w Olsztynie, a 22 października 2014 kolejnych 10 w tym samym miejscu. Dziesięć roślin zostało 26 października 2014 zadołowanych w ogródku.




 
Rozmnażanie. Nasiona należy moczyć 24 godziny w wodzie. Stratyfikować kilkanaście do kilkudziesięciu dni w temperaturze 0..10°C. Siać do inspektu lub do gruntu. Siewki rosną wolno, wymagają pikowania.


 
Pąk kwiatowy świdośliwy kanadyjskiej sfotografowany 27 kwietnia 2007. Drzewko jest niedawno kupione, jeszcze w doniczce.