Świdośliwa gładka
Amelanchier laevis Wiegand, Amelanchier canadensis Auct. pro parte non (L.) Medik.


Data modyfikacji: 28 maja 2015


 
Występowanie. W naturze rośnie w północno-wschodniej części Ameryki Północnej. Występuje tam na suchych i wilgotnych stanowiskach w zaroślach, na obrzeżach lasów, na brzegach mokradeł w chłodnych wąwozach, na stokach.

Opis. Jest to krzew o sezonowych liściach. Osiąga wysokość do 9 m i szerokość do 6 m. Kwitnie w kwietniu i maju. Owoce dojrzewają w czerwcu i lipcu. Kwiaty obupłciowe, zapylane przez pszczoły. Roślina samopylna, nie potrzebuje drugiego egzemplarza do owocowania. Owoce do 18 mm średnicy, jadalne na surowo lub w przetworach. Są słodkie i soczyste, najsmaczniejsze spośród świdośliw. Bogate są w żelazo i miedź. Nadają się do suszenia. Drewno ciężkie, bardzo twarde, używane do wyrobu narzędzi domowych. Krzew rozmnażany z nasion zaczyna owocowanie w wieku 12 lat.

Uprawa. Krzew całkowicie odporny na mróz (do 4 strefy USDA, może rosnąć na terenie całego kraju. Rodzaj gleby dowolny - od piaszczystych po bardzo gliniaste. Odczyn gleby od obojętnego po kwaśny. Toleruje nawet bardzo kwaśne gleby. Lubi wilgotną glebę. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Może być sadzony jako krzew owocowy, ale też ozdobny. Nadaje się na nieformowane żywopłoty. Trzeba liczyć się z tym, że jest bardzo atrakcyjny dla ptaków, które mogą go ogołocić z owoców, zanim jeszcze w pełni dojrzeją.

Dębiany. Sadzonka została zamówiona 30 października 2008 poprzez aukcje Allegro od użytkownika Ciemiernik1 (szkółka Ogród Marzeń), a przysłana 5 listopada. Zimę spędziła w doniczce w jasnej, chłodnej piwnicy. Na stałe miejsce do gruntu, w sadzie, została posadzona 13 kwietnia 2009. Jednak wykazuje wszelkie cechy świdośłiwy kanadyjskiej. Kolejna roślina została zamówiona 25 lutego 2015 w szkółce Ogród Marzeń ze Szczecina, a przysłana 11 marca 2015. Miała wysokość 63 cm.


 
Rozmnażanie. Nasiona najlepiej zbierać zanim w pełni dojrzeją i stwardnieje na nich skorupa, po czym niezwłocznie wysiać do doniczek i pozostawić na zimę na zewnątrz lub wysiać do zimnego inspektu. Suche nasiona można poddać jesienią ciepłej stratyfikacji przez 4 tygodnie, po czym wysiać i pozostawić na zewnątrz na zimę. Nasiona wschodzą na wiosnę. W innym przypadku, gdy są wysiane na wiosnę, wschodzą bardzo wolno, nawet po 18 miesiącach. Gdy siewki są wystarczająco duże, należy przepikować je do oddzielnych doniczek. Pierwszą zimę powinny spędzać na zewnątrz w osłoniętym od zimnych wiatrów miejscu. Gdy jest wystarczająca ilość nasion, to można wysiewać je bezpośrednio do zimnego inspektu i przez dwa lata przetrzymać tam siewki.

Świdośliwę można też rozmnażać poprzez oddzielanie odrostów korzeniowych. Należy robić to pod koniec zimy i wybierać pędy dwuletnie. Młodsze mogą nie być jeszcze dobrze ukorzenione.



 
Synonimy:
  • Amelanchier arborea (Michx. f.) Fernald ssp. laevis (Wiegand) S. McKay ex Landry
  • Amelanchier arborea (Michx. f.) Fernald var. cordifolia (Ashe) B. Boivin
  • Amelanchier arborea (Michx. f.) Fernald var. laevis (Wiegand) H.E. Ahles
  • Amelanchier × grandiflora Rehder
  • Amelanchier laevis Wiegand var. nitida (Wiegand) Fernald