Świdojarząb Raciborskiego ('Raciborskiana')
Amelasorbus x raciborskiana Wróbl.,  x Amelasorbus 'Raciborskiana'


Data modyfikacji: 19 lutego 2017


 
Pochodzenie: Jest to mieszaniec międzyrodzajowy Amelanchier asiatica x Sorbus Sp. Roślina została otrzymana przez Antoniego Wróblewskiego w arboretum w Kórniku w 1934 roku, a opisana w 1938 roku. Dokładny opis rośliny został podany przez Browicza i Bugałę w 1958 roku. Roślina rzadka, spotykana głównie w kolekcjach dendrologicznych, choć jest oferowana przez szkółkę J.B. Szmit w Pęchocinie.

Opis: Świdojarząb Raciborskiego rośnie w postaci małego drzewa o grubym i mocnym pniu. Osiąga wysokość 5-8 m i podobną szerokość korony. Szybkość wzrostu umiarkowana. Liście sezonowe, ciemnozielone, od spodu jaśniejsze, sinozielone, głęboko klapowane i złożone, na piłkowane, podłużne i jajowate. Liście złożone pierzaste wykształcają się bardziej na długopędach (cecha Sorbus), a pojedyncze na krótkopędach (cecha Amelanchier). Młode liście owłosione, starsze nagie. Jesienią przebarwiają się na kolor pomarańczowy do szkarłatnoczerwonego. Kwiaty białe, drobne zebrane w gęste kwiatostany. Kwitnie w kwietniu - maju. Owoce fioletowe, kuliste, jadalne, lecz na roślinie zawiązuje się niewielka ich ilość.

Uprawa: Roślina powinna rosnąć na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna, wystarczająco wilgotna. Roślina całkowicie odporna na nasze mrozy. Można sadzić ją w parkach jak i przydomowych ogrodach.

Dębiany. Roślina została kupiona 21 listopada 2014 w Szkółce Drzew i Krzewów Ozdobnych J.B. Szmit w Pęchcinie koło Ciechanowa. Roślina szczepiona, wysokości 200 cm, doniczka 7,5-litrowa. Do gruntu została posadzona 24 listopada 2014. Rośnie naprzeciw domu nr 3.