Słonisz srebrzysty
Halimodendron halodendron (Pall.) Voss., H. argenteum (Lam.) DC.


Data modyfikacji: 1 stycznia 2015

 
Występowanie. Porasta słone stepy i inne miejsca zalewane przez słoną wodę w Europie i zachodniej Azji.

Opis. Angielska nazwa "Russian salt tree" oznacza rosyjskie solne drzewo. Jest to krzew o sezonowych liściach, osiągający 2 m wysokości.  Kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwiaty delikatnie pachnące słodko migdałami, obupłciowe, zapylane przez owady. Roślina potrafi wiązać azot.

Uprawa. Słonisz srebrzysty jest odporny na mróz do strefy 2 USDA, czyli w naszych warunkach całkowicie odporny. Lubi gleby piaszczyste lub lekko ilaste, przepuszczalne, o odczynie kwaśnym lub obojętnym, ale toleruje też silnie zasadowe i zasolone. Stanowisko musi być słoneczne, nie toleruje cienia. Gleba powinna być sucha lub średnio wilgotna. Nie toleruje terenów podmokłych. Może rosnąć nad morzem.



Rozmnażanie. Nasiona powinny być moczone 12 godzin w gorącej wodzie i wysiewane wiosną w inspekcie w bardzo dobrze przepuszczalnym kompoście i ostrożnie podlewane, gdyż są bardzo wrażliwe na nadmiar wody. Gdy siewki są wystarczająco duże, Przepikować je do oddzielnych doniczek i co najmniej przez pierwszą zimę przetrzymać pod osłonami. Na stałe miejsce wysadzać wiosną lub wczesnym latem, gdy minie ryzyko późnych przymrozków. Słonisza można rozmnażać też poprzez półzdrewniałe sadzonki pobierane w lipcu lub sierpniu, ale jest to bardzo trudne.

Dębiany. Sadzonka pochodzi z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej, przysłana została 6 marca 2009 r. Długo jednak nie przetrwała w miejscu, gdzie została posadzona. Następna została przysłana z tej samej szkółki 22 sierpnia 2013. Do gruntu została posadzona następnego dnia. Rośnie od strony południowej nowszej części dworu.