Skrzydłorzech kaukaski
Pterocarya fraxinifolia, (Lam.) Spach


Data modyfikacji: 9 stycznia 2017


 
Występowanie. Drzewo to występuje w stanie naturalnym w Azerbejdżanie, Iranie i wschodniej Turcji. Spotkałem je w parku w Kilonii i w ogrodzie botanicznym im O.V. Fomina w Kijowie.

Synonimy. Juglans fraxinifolia Lam., Pterocarya caucasica C.A.Mey., Pterocarya pterocarpa (Michx.) Kunth.

Opis. W miejscach naturalengo występowania dorasta do 30 m wysokości. W młodości rośnie szybko, często krzewiasto i tworzy formy o wielu pniach. Kora ciemnoszara, u starszych drzew głęboko bruzdowana. Liście długości 20-45 cm, nieparzysto pierzaste, jesienią przebarwiaja sie pięknie na żółto. Kwiaty w zwisających kotkach rozdzielnopłciowe. Owoce bardzo dekoracyjne - oskrzydlone orzeszki zebrane w długie (do 50 cm), zwisające grona, dojrzewają we wrześniu-październiku.

Uprawa. Wymaga żyznych i dostatecznie wilgotnych gleb. Dobrze rośnie nad wodami, również na terenach okresowo zalewanych. Znosi słabe zacienienie. Jest to bardzo dekoracyjne drzewo ze wzgledu na regularne, gęste ulistnione korony, oryginalne, zwisające owocostany i żółte przebarwienie liści na jesieni.

Dębiany. Sadzonka zamówiona poprzez aukcje internetowe Allegro (rosliny_ozdobne) 1 listopada 2007. Przesyłka z drzewkiem dotarła 9 listopada. Porcję zaprawionych nasion z parku Szczytnickiego z Wrocławia dostałem w prezencie 22 października 2009. Trohę nasion zebrałem też 7 listopada 2015 w parku w Kilonii. Wysiane zostały do doniczki 6 stycznia 2016 i wstawione do zimenj piwnicy do stratyfikacji. Na początku maja doniczka została wystawiona na zewnątrz i wkrótce pojawiły się siewki.





Dwa kolejne zdjęcia zostały zrobione 7 listopada 2015 w parku Ratsdienergarten w Kilonii, Niemcy.





Cztery kolejne zdjęcia zostały zrobione 22 maja 2016 w ogrodzie botanicznym im. O.V. Fomina w Kijowie.