Sibirea ałtajska
Sibiraea altaiensis (Laxm.) C. K. Schneid., Sibiraea laevigata (L.) Maxim.


Data modyfikacji: 9 stycznia 2014


 
Występowanie. Sibirea ałtajska rośnie w widnych lasach, na zboczach, łąkach, nad strumieniami. Naturalne stanowiska występują w Chinach (Gansu, Qinghai, Xining), Kazachstanie, na Syberii i w południowo-wschodniej Europie (Bośnia, Chorwacja). Azjatyckie i europejskie populacje sibirei ałtajkiej są bardzo odległe od siebie, o około 5 tys. km.

Opis. Gęsty krzew o zaokrąglonym pokroju, o wysokości do 1 m. Liście niebieskawe, gładkie z metalicznym połyskiem, bardzo ładne. Ułożone są na końcach pędów w gęste rozetki. Jesienią przybierają barwy od żółtej przez pomarańczową i czerwoną, aż po brąz. Wyschnięte, poskręcane liście pozostają na krzewach do wiosny, chronią gałązki przed słońcem i wysuszającym wiatrem. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Drobne białe kwiatki zebrane są w długie rozgałęzione wiechy.

Uprawa. Roślina  odporna mrozy (strefy 6-8 USDA). Lubi gleby piszczyste do gliniastych, odczyn pH 7-7.5, o przeciętnej wilgotności, nie lubi gleb podmokłych. Bardzo odporna na suszę.

Dębiany. Sadzonka pochodzi z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Przysłana została 26 lutego 2009. Została posadzona do gruntu 29 czerwca 2009. Rośnie koło pomnikowej lipy, przy magnolii 'Ricky'.