Powojnik tangucki
Clematis tangutica (Maxim.) Korsh., Clematis tibetana subsp.tangutica
Ang.: Golden clematis


Data modyfikacji: 19 lutego 2015


 
Opis. Powojnik tangucki jest bujnie rosnącym pnączem. Wyróżnia się od innych powojników późną porą kwitnienia oraz niespotykaną, żółtą barwą kwiatów. Kwitnie czerwcu i lipcu. Kwiaty złożone są z czterech działek, o kształcie dzwonkowatym. Osiągają 5 cm średnicy. Kwitnienie często powtarza się jesienią. W sierpniu i wrześniu zawiązuje dużo puchatych, srebrzystych owocostanów, które zdobią roślinę aż do mrozów. Liście są trójdzielne, ciemnozielone, żyłkowane, na brzegach piłkowane. Długie, cienkie pędy czepiają się podpór za pomocą ogonków liściowych.

Uprawa. Powojnik tangucki jest odporny na mróz. Nie ma specjalnych wymagań siedliskowych, w naturze rośnie na kamienistych stokach i nad brzegami rzek, dość dobrze znosi lekkie przesuszenie gleby. Źle rośnie tylko na wyjątkowo słabych glebach oraz w głębokim cieniu. Stanowisko dla niego powinno być słoneczne. Można wykorzystać go do okrywania płotów, pergoli i starych pni. W początkowych latach uprawy, wskazane jest przycięcie wiosną zeszłorocznych pędów na wysokości 20-30 cm ponad gruntem. Począwszy od trzeciego roku, cięcie ogranicza się do usunięcia zaschniętych gałązek.

Dębian. Roślina została zamówiona 9 czerwca 2008 przez aukcje internetowe Allegro (Cedzyki). Do Dębian dotarła 20 czerwca 2008. Posadzona została przy metasekwoi chińskiej, jednak nie przetrwała pierwszej zimy. Następna została kupiona 23 sierpnia 2014 w Arboretum SGGW w Rogowie.