Pernecja chilijska (spiczasta, ostrokończysta)
Pernettya mucronata (L.f.) Gaudich. ex A. Spreng., Gaultheria mucronata (L.f) Hook et Arn.,  Arbutus mucronata (L.f.), Pernettya speciosa 


Data modyfikacji: 15 grudnia 2014


 
Opis. Pernecja chilijska należy do wrzosowatych. Rośnie w formie gęstego, szerokiego krzewu, wysokości do 1 m. Liście zimozielone, skórzaste, małe, zielonej barwy, zimą przyjmują barwę czerwoną. Kwiaty o dzwonkowatej koronie, kremowobiałe, rozdzielnopłciowe. Czasem trafiają się kwiaty obupłciowe. Kwitnie w maju i czerwcu. Roślina zapylana przez owady. Owocem są jagody, duże, do 12 mm średnicy, o różnych odcieniach czerwieni, bardzo dekoracyjne, wiszą na krzewie przez całą zimę. Nasiona dojrzewają od października do grudnia. Roślina dwupienna. Aby uzyskać owoce i nasiona potrzebne są dwa egzemplarze - męski i żeński. Co do jadalności tych owoców, to zdania są podzielone. Może z nimi jest tak samo, jak z grzybami, że wszystkie są jadalne, ale niektóre tylko jeden raz. Niezależnie od skutków, to można jeść je na surowo lub w przetworach. Mają przyjemny, lekko słodki aromat, rozpływają się w ustach, dobry owoc deserowy.

Uprawa. Krzew dość odporny na mróz, zalecany do strefy 6 USDA. Stanowisko słoneczne, wymaga kilku godzin dziennie słonecznego światła. W miejscach mniej nasłonecznionych słabiej owocuje. Lubi gleby kwaśne, żyzne, przepuszczalne. Nie lubi miejsc podmokłych. Roślina odpowiednia na wrzosowiska, bardzo ozdobna. Nadaje się jako roślina okrywowa na słoneczne stanowiska. Gdy pędy stają się gołe, patykowate, bez liści, można je  przycinać na wiosnę.

Rozmnażanie. Nasiona wymagają chłodnej stratyfikacji przez 4-10 tygodni. Wysiewać należy na powierzchni, gleba nie może być wapienna. Można zastosować torf. Wysiewy należy cieniować i utrzymywać wilgoć, najlepiej robić to w szklarni. Nasiona wschodzą dość dobrze, w ciągu 1-2 miesięcy przy 20ºC. Nasiona wrażliwe są na zaskorupianie gleby. Trzeba ją spulchniać. Podlewać należy ostrożnie, delikatnym strumieniem wody, aby nie wypłukiwać drobnych nasion. Gdy siewki osiągną 25 mm wysokości, to należy je przepikować do oddzielnych doniczek i utrzymywać w półcieniu. Przez pierwszą zimę przetrzymać pod osłonami. Na stałe miejsca wysadzać późną wiosną lub wczesnym latem. Sadzonki są wrażliwe na późne, wiosenne przymrozki. Pernecję można rozmnażać również poprzez sadzonki półzdrewniałe, długości 3-6 cm, które pobiera się w lipcu i sierpniu. Należy je utrzymywać w zacienionym miejscu. Korzenie formują się pod koniec lata lub wiosną. Sadzonki zwykle dość dobrze się ukorzeniają. Można też rozmnażać poprzez podział bryły korzeniowej. Należy robić to wiosną, zanim roślina wypuści nowe pędy.

Dębiany. Pierwsza sadzonka pochodzi z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej, przysłana została 6 marca 2009 r. Posadzona została niedaleko winorośli, na poludnie od starszej części dworu. Miejsce nie było jednak dobre ze względu na ciężką, gliniastą glebę. Roślinka zmarniała. Druga roślina została kupiona od sprzedawcy Allegro gladi20. Przywieziona została do Dębian 25 czerwca 2014. Tego samego dnia została posadzona na wrzosowisku koło pomnikowej lipy.