Orzech szary
Juglans cinerea L.


Data modyfikacji: 23 września 2017


 
Występowanie. Orzech szary pochodzi ze wschodnich terenów Ameryki Północnej. Rośnie tam na żyznych glebach.

Opis. Drzewo osiąga 25 m wysokoci. Posiada szeroką, kopulastą koronę. Kora jest popielatoszara, na młodszych gałęziach gładka. Liść złożony z 11-19 listków, bardzo drobno piłkowanych, o długości do 60 cm. Owoce zebrane w grona po kilka. Mają kształt wydłużony, są gęsto owłosione, lepkie. Pestka jest z obu stron zaostrzona, posiada głęboko i ostro rzeźbioną skorupę. Drzewo sadzone jest jako roślina ozdobna i owocowa. Drewno jest twarde, wysokiej jakości. Stosowane jest do wyrobu mebli, elementów broni palnej i w szkutnictwie.

Dębiany.  Na orzecha szarego trafiłęm na aukcjach internetowych Allegro u użytkownika o nazwie maciekp_2004. Sadzonka została zamówiona 18 października 2007 i przysłana 24 października 2007. Są jednak wątpliwości co do czystości gatunkowej. Pan Sven Maksymiuk ze szkółki Carya zwrócił mi uwagę, że może być to mieszaniec z J. alainifolia.

Po raz pierwszy orzecha tego zobaczyłem na początku września 2005 roku koło Augustowa w wiosce Promiski. Jeździłem tam po kupione na aukcjach internetowych Allegro stare wiejskie sprzęty. Uwagę moją zwróciło dość okazałe, rozłożyste drzewo przypominające orzech włoski, tyle że owoce miały wydłużony kształt. Właściciel nazywał je leszczyną szarą. Orzechy były jeszcze zbyt niedojrzałe, aby nadawały się na rozmnożenie. Mocno lepiły się do rąk. Było trochę samosiewów, ale te z kolei za wielkie, aby je wykopywać.

Trochę owoców orzecha szarego znalazłem 2 października 2008 pod drzewem rosnącym w Kortowie przy banku Pekao SA. Na drzewie przyczepiona jest tabliczka z nazwą gatunku. Uzyskałem z nich trochę siewek w 2009 roku. Mam nadzieję, że tym razem nie są to mieszańce. W okolicy jest chyba tylko jeden orzech - orzech czarny, w odległości około 100 m. Obydwa orzechy występują w Ameryce Pólnocnej na tym samym terenie, jest więc szansa, że nie tworzą mieszańców.