Lilak zwisający, lilak zwisłokwiatowy
Syringa reflexa, Syringa komarowii subsp. reflexa


Data modyfikacji: 10 czerwca 2018


 
Występowanie. Ojczyzną lilaka zwisającego są północne Chiny.

Opis. Jest to krzew o gęstej zaokrąglonej koronie i szarobrązowych pędach. Osiąga wysokość do 4 m. Należy do szybko rosnących krzewów, przyrasta około 30 cm rocznie. Liście mają kształt jajowato wydłużony, o zaokrąglonym wierzchołku, długości 8-15 cm. Wierzchnia strona liścia ma barwę ciemnozieloną, natomiast od spodu szarozieloną. Pachnące kwiaty pojawiają się na krzewie pod koniec maja. Z zewnątrz mają barwę karminowo-różową, wewnątrz białą. Zebrane są w stożkowate, zwisające wiechy na końcach pędów, długości 10-25 cm. Owoce mają długość do 2,5 cm, po dojrzeniu są rozchylone.


Uprawa. Lilak ten dobrze rośnie na glebach nieznacznie wilgotnych ale nie mokrych, przepuszczalnych, żyznych, najlepiej o pH obojętnym. Zaleca się od czasu do czasu glębę pod lilakami wapnować. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Jest całkowicie mrozoodporny. Przekwitnięte kiście kwiatów należy obcinać, gdyż zawiązujące się nasiona zmniejszają się w następnym roku ilość kwiatów. Formy krzewiaste są bardziej ozdobne niż drzewiaste. Aby uzyskać formy krzewiaste należy po posadzeniu młode lilaki przyciąć co spowoduje jego lepsze rozkrzewienie. Przycięcie i prześwietlenie krzewu jesienią sprzyja zwiększeniu kwiatostanów w przyszłym roku. Krzew może być sadzony jako soliter lub w grupach krzewów o podobnym wzroście i wymaganiach. Lilaki lubią wilgoć, ale nie powinny być zalewane. Od połowy września nie należy już ich podlewać, aby mogły przejść w okres spoczynku.

Dębiany. Sadzonka zamówiona została 28 kwietnia 2008 ze szkółki Florlang poprzez aukcje internetowe Allegro (wiarogodny). Przysłana została 7 maja 2008. Druga roślina została kupiona 25 kwietnia 2018 w Szkółce Szmit w Pęchcinie.