Kruszyna pospolita
Rhamnus frangula L., Frangula alnus Mill.


Data modyfikacji: 20 stycznia 2014


 
Występowanie. Gatunek rodzimy dla Europy. W Polsce często spotykana jako podszyt w lasach.

Opis. Jest to krzew o liściach sezonowych, wysokości do 5 m i szerokości do 4 m, wolno rosnący. Nasiona osiągają dojrzałość od września do listopada. Kwiaty obupłciowe, owadopylne.

Uprawa. Krzew odporny na mróz, może rosnąć do 3 strefy USDA. Jest to roślina łatwa w uprawie w odpowiednio żyznej glebie. Preferuje odczyn gleby obojętny do kwaśnego. Dobrze rośnie w wilgotnych glebach. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Nie lubi odkrytych, wietrznych stanowisk.

Zastosowanie. Z niedojrzałych owoców można uzyskiwać zielony barwnik. Węgiel drzewny uzyskiwany z kruszyny jest wysokiej jakości i używany jest do celów artystycznych.

 
Rozmnażanie. Świeżo zebrane nasiona powinny być wysiewane jesienią do inspektu. Przechowywane wymagają 1-2 miesięcznej stratyfikacji w temperaturze około 5°C, a następnie wysiane możliwie wcześnie na wiosnę do inspektu. Wschodzą dość dobrze późną wiosną, co najmniej 80% nasion. Gdy siewki są wystarczająco duże, powinny być przepikowane do oddzielnych doniczek. Pierwszą zimę powinny być przetrzymane pod osłonami i wysadzone na stałe miejsca późną wiosną lub wczesnym latem. Kruszynę można też rozmnażać z sadzonek półzdrewniałych pobieranych w lipcu-sierpniu. Można też do rozmnażania wykorzystać tegoroczne pędy zdrewniałe, ścinane jesienią.

Dębiany. Dwie małe kruszyny przywiozłem z Puszczy Kurpiowskiej z okolic Myszyńca w 24 czerwca 2008. Posadziłem je do gruntu nad rowem z wodą 4 czerwca 2010. Porcję nasion 10 g zamówiłem w firmie Florpak 6 lutego 2008. Przesyłka z nasionami dotarła 25 marca. Nasiona pochodzenia krajowego.