Klon wytworny
Acer elegantulum Fang et Chiu


Data modyfikacji: 7 lutego 2019


 
Występowanie. Klon wytworny pochodzi z Chin z prowincji Jiangxi i Zhejiang. Spokrewniony jest z klonem Campbella. Opisany został przez Fang Wen-pei i Chiu Pao-ling w roku 1979. Nasiona tego klona dotarły do Europy dopiero w latach 90-tych XX wieku.

Opis. Klon wytworny rośnie w formie drzewa lub krzewu. Drzewo osiąga w naturze wysokość 6-12 m i szrokość korony 6-9 m. W uprawie osiąga mniejszy rozmiar. Kwitnie w połowie wiosny, kwiaty zielone. Liście głęboko powcinane, barwy od zielonej do czerwonej. Ładnie przebarwia się jesienią na barwy żółte i pomarańczowe. Kora zielona, gładka.

Uprawa. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny, średnio wilgotna, nie może być zbyt mokra. Drzewo stosunkowo odporne na mróz, zalecane jest jednak do strefy 7 USDA. Nazwa dobrze opisuje to drzewo - jest ładne i eleganckie, bardzo dekoracyjne.

Rozmnażanie. Klon wytworny można rozmnażać z sadzonek zdrewniałych, półzdrewniałych i zielnych, z nasion po stratyfikacji lub bezpośrednio wysiewanych po zbiorze, poprzez szczepienie. Nasiona powinny być zbierane z drzewa po ich wyschnięciu.

Dębiany. Roślina została kupiona od sprzedawcy Allegro Dorota0441. Przesyłka z rośliną została dostarczona 2 listopada 2011.


 
Porcję nasion 10 g zamówiłem w firmie Florpak 6 lutego 2008. Nasiona pochodzą z Chin. Przesyłka z nasionami dotarla 25 marca. Nie udało mi się znaleźć informacji na temat postępowania z nasionami. Moczyłem je 24 godziny i stratyfikowałem przez 2 miesiące. Po tym czasie większość nasion zaczęła już kiełkować. Po przeniesieniu nasion do inspektu większość z nich straciłem ze względu na suchą wiosnę i trudności w zapewnieniu wilgotnej gleby. Udało mi się uzyskać 17 siewek.





Kolejną porcję tych nasion z Florpaku dostałem 11 marca 2013. Wysiane zostały do doniczki 17 marca 2013 i wstawione do stratyfikacji do zimnej piwnicy. Na wiosnę zostały wystawione na zewnątrz i w maju pojawiły się siewki. Jeszcze jedna porcja nasion (9,3 g) zostałą przysłana z arboretum SGGW 7 lutego 2019.