Klon ściętolistny, klon z Shantung
Acer truncatum Murray


Data modyfikacji: 23 maja 2017


  Występowanie. Klon ściętolistny występuje na terenie centralnych i północnych rejonów Chin, gdzie zimy bywają równie ostre jak w naszym klimacie.

Opis. Jest gatunkiem dosyć szybko rosnącym. W Polsce wyrasta na niskie drzewo, do 6-8 m wysokości. Wcześnie rozpoczyna wegetację. Liście mają oryginalny, klapowany kształt. Młode liście delikatnie przebarwiają się, a każdy egzemplarz inaczej. Zależy to między innymi od ilości pigmentu, który chroni młode liście przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jesienią klon ściętolistny przebarwia się na wszystkie odcienie pomarańczu, żółci i purpury. Jest to jeden z najbardziej dekoracyjnych klonów pod względem szaty jesiennej. Dzięki temu staje się coraz bardziej popularny na zachodzie Europy i w USA.

Uprawa. Wytrzymje spadki temperatur do -25°C. Najlepiej rozwija się na przepuszczalnej, wilgotnej i próchnicznej glebie. Może rosnąć w półcieniu, jednak na stanowisku słonecznym jesienią ładniej się przebarwia. Toleruje miejskie warunki. Uważany jest za odporny na niesprzyjające warunki siedliskowe, zanieczyszczoną glebę i powietrze. Pozostawiony w formie naturalnej wyrasta na niewysokie, wielopniowe drzewko (5-7 m). Przycinając można nadać mu formę jednopniowego drzewa.

Rozmnażanie. Nasiona należy moczyć w wodzie 24 godziny, a następnie stratyfikować w temperaturze 5°C przez 60 dni. Wysiewać potem do inspektu lub do gruntu.

Dębiany. Sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro (Cattley) 1 listopada 2007. Przesyłka z rośliną dotarła 16 listopada 2007. Sadzonka już bez liści, w doniczce, wysokości około 30 cm. Druga roślina została kupiona poprzez aukcje internetowe Allegro od sprzedawcy Krolik84. Przysłana została 8 maja 2014. Porcja nasion została przysłana z Dendrony 24 marca 2014 (Chiny, żywotność 60%, czystość 90%). Nasiona zostały wysiane do doniczki 28 marca 2014 i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Na początku maja doniczka została wystawiona na zewnątrz i wkrótce pojawiły się siewki.