Klon polny
Acer campestre


Data modyfikacji: 7 stycznia 2018


  Dębiany. Sadzonki tego klona znalazłem na aukcjach internetowych Allegro (pysia2004) i 3 sztuki zamówiłem 11 listopada 2007. Przesyłka z roślinami (5 sztuk) dotarła 19 listopada. Sadzonki były jeszcze z uschniętymi, drobnymi liśćmi. Zimę przetrwały mi 4 sztuki. Za klonem polnym rozglądałem się już od dłuższego czasu, aby zebrać nasiona. Jeden egzemplarz wypatrzyłem  na terenie kampusu  UWM w Kortowie, naprzeciw rektoratu, ale nie było na nim nasion.



 
Drzewo to osiąga wysokość 7 - 10 m. W mniej sprzyjających warunkach glebowych rośnie jako wielopniowy, duży krzew. Na żyznych glebach w lasach łęgowych przekracza 15 m wysokości. Na Kaukazie spotykane są osobniki osiągające wysokość 25 m. W Polsce występuje znacznie rzadziej niż inne klony (klon pospolity i jawor). Rośnie na niżu i w niższych położeniach górskich (do około 700 m n.p.m.). Najczęściej jednak spotyka się go w zaroślach śródpolnych, na suchych, ciepłych zboczach, w lasach dębowych lub w zaroślach i czyżniach, złożonych z gatunków ciepłolubnych. Kora na starych pniach szarobrązowa, siatkowato, podłużnie spękana. Liście naprzeciwległe, zmienne, 3 - 5 klapowe, lekko karbowane lub zatokowo powycinane. Wierzch blaszki lekko lśniący, ciemnozielony, od spodu szarozielone, młode lekko owłosionez zabarwieniem czerwonym, dojrzałe tylko w kątach nerwów. Ogonek 2 - 7 cm (w lecie z sokiem mlecznym), blaszka 5 - 8 cm długa i do 10 cm szeroka. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Kwiaty barwy żółtozielonej pojawiają się w maju, razem z rozwojem liści lub tuż po ich rozwoju. Owocem jest skrzydlak. Młode połączone połączone są po dwa, ustawione względem siebie w linii prostej. Dojrzewają w końcu września i rozpadają się.

Klon polny jest mało wymagający, odporny na trudne warunki (zapylenie i zanieczyszczenie powietrza), dobrze znosi suszę, odporny na choroby i szkodniki. Jest całkowicie cienioznośny. Rośnie dobrze zarówno na stanowiskach słonecznych jak i zacienionych. Posiada płytki system korzeniowy. Sadzony rośnie na większości gleb, ale w naturze preferuje gleby świeże, przepuszczalne, o odczynie zasadowym. Nadaje się do obsadzania ulic i na formowane żywopłotny. Drewno jest bardzo twarde, jasne, o ładnym rysunku słojów, wykorzystywane w stolarstwie, tokarstwie i na forniry. Gęsta korona jest dobrym schronieniem dla ptaków.




Długo szukałem klona polnego, a okazało się, że drzewo to rośnie niemal pod samym nosem, blisko mojego domu w Olsztynie, przy skrzyżowaniu ul. Partyzantów i 1 Maja, przy bibliotece.


Cztery kolejne zdjęcia zostały zrobione 21 października 2017 w Kijowie w ogrodzie botanicznym  im. M.M. Griszko.