Klon palmowy 'Little Princess'
Acer palmatum 'Little Princess'


Data modyfikacji: 16 listopada 2014

  Pochodzenie. Odmiana wprowadzona do handlu przez J. Russell'a z Wielkiej Brytanii około roku 1988 i przez niego nazwana.

Opis. Odmiana karłowa, osiągająca wysokość do 150 cm. Klon ten jest gęsto rozgałęziony, pokrój nieregularny. Liście małe (5-7 cm) 5- lub 7-klapowe, na najmłodszych przyrostach żółtozielone, z czerwonawymi krawędziami. Latem liście są jasnozielone, jesienią żółte. Letnie przyrosty czerwone.  Podobne odmiany to Kiyo hime, Chiyo hime. Wiosną wcześnie rozwija liście.

Uprawa. Stanowiska powinno być osłonięte, ciepłe, słoneczne lub półcieniste. Na zimę należy roślinę okryć. Nie ma specjalnych wymagań glebowych.

Dębiany. Pierwszy klon znaleziony został 23 kwietnia 2009 w supermarkecie OBI w Olsztynie i posadzony do gruntu dwa dni później. Roślinka wysokości 25 cm, rozmnażana ze sztobra. Część listków przemarzniętych przez nocne przymrozki. Druga roślinka została kupiona w tym samym miejscu 8 września 2009. Następna roślina została kupiona w centrum ogrodniczym Ol-flora w Wójtowie. Do gruntu na rabacie koło bramy została posadzona następnego dnia. Kolejna roślina kupiona została 20 października 2014 w OBI w Olsztynie i zadołowana 26 października 2014 w ogródku.