Klon palmowy 'Dissectum'
Acer palmatum 'Dissectum'


Data modyfikacji: 2 stycznia 2017


  Opis. Niezbyt wysokie drzewo lub krzew o horyzontalnie, szeroko ułożonych gałązkach, łukowato się zwieszających, zazwyczaj do 3 m wysokości. Tworzy parasolowatą formę. Liście klonu są delikatne, postrzępione, 7-listkowe, bardzo głęboko podzielone, aż do nasady liścia. Liście wyglądają na bardzo delikatne, niczym koronka. Młode są żółtozielone, potem zielenieją, a jesienią przebarwiają się na kolor złotożółty.

Uprawa. Najlepsza jest gleba próchniczna, lekko wilgotna, o kwaśnym odczynie. System korzeniowy jest dość płytki, więc należy nie dopuszczać do przesychania gleby. Ściółkowanie gleby wokół drzewka chroni system korzeniowy przed zbytnim przesychaniem.

Dębiany. Pierwsze drzewko zostało kupione 14 maja 2008 w sklepie OL-FLORA w Wójtowie koło Olsztyna, a następne w tym samym miejscu 31 lipca 2014. To następne miało zaszczepione dwie gałązki na podkładce. Zostało posadzone do gruntu 3 sierpnia 2014. Rośnie na południe od nowszej części dworu, na granicy parku, niedaleko starych dębów. Trzecie drzewko zostało kupione również w sklepie OL-FLORA 19 kwietnia 2016. Miało wysokość 84 cm. Zostało posadzone do gruntu 24 kwietnia 2016. Rośnie na skraju parku koło odstojników, obok takiego samego, posadzonego wcześniej.