Klon palmowy 'Atropurpureum'
Acer palmatum 'Atropurpureum'


Data modyfikacji: 7 stycznia 2018

Opis. Jest to najpopularniejsza odmiana w Polsce.

Uprawa. Klony palmowe nie lubią podmokłych stanowisk, dobrze czują się na próchnicznych, lekko wilgotnych glebach o kwaśnym odczynie. Gleba nie powinna być zbyt żyzna, ponieważ młode, szybko rosnące pędy mogą nie zdrewnieć przed mrozami i zimą przemarzną. System korzeniowy tych roślin jest płytki, dlatego prócz podlewania potrzebują też ściółkowania, które zabezpiecza glebę przed zbytnim parowaniem. Klony te powinny rosnąć w miejscu zacisznym, osłoniętym od wschodu i północy. Gdy mają pod dostatkiem wilgoci w glebie, to mogą rosnąć na słońcu. W przeciwnym przypadku należy sadzić je na stanowisku półcienistym. Odmiana stosunkowo wytrzymała na mrozy i dobrze rosnąca w naszych warunkach klimatycznych. Młode egzemplarze na zimę trzeba osłaniać chochołami ze słomy, juty lub agrowłókniny. Wszelkie cięcia pielęgnacyjne i formujące najlepiej jest wykonywać zimą i na przedwiośniu. Jeżeli rośnie w zacisznym miejscu, to warto zostawić wokół niego dużo miejsca, aby miał możliwość rozbudowy korony. Polecany przede wszystkim do małych, przydomowych ogródków i ogrodów skalnych.

Dębiany. Drzewko zostało kupione jesienią 2003 roku na plantacji drzew i krzewów za Barczewem, w kierunku Jezioran. Niemal kwistoczerwony kolor drzewa pięknie kontrastuje z otaczającą go ciemną zielenią. Jest wyjątkowo ładnym kolorowym akcentem w ogrodzie. Po zimie 2007/8 kilka gałęzi uschło. Zima przyszła późno i była lekka. Prawdopodobnie drzewko nie przeszło w pełni w stan spoczynku i wiosenne przymrozki zaszkodziły mu. Duże uszkodzenia powstały w czasie mroźnej i długiej zimy 2009/10. 
Druga roślina zamówiona została 5 maja 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro od sprzedawcy www_e-co_pl. Drzewko zostało przysłane 22 maja 2008, ale w opłakanym stanie. Liście były zupełnie zaschnięte z powodu źle zabezpieczonych i wysuszonych korzeni. Do 30 czerwca 2008 drzewko nie wróciło do życia. 
Trzecia roślina została zamówiona wysyłkowo 10 lutego 2013 poprzez Allegro w sklepie internetowym Ogród Marzeń w Małkowicach. Przysłana została 26 lutego 2013. Gdy wypuściła liście, to okazało się, że nie są czerwone, a zielone, a na dodatek nie jest to wcale klon palmowy. No i roślina nie przetrwała zimy 2013/14. Zakupy u tego sprzedawcy to była zupełna porażka. Nie dość, że kilka roślin na wiosnę zupełnie nie zaczęło wegetacji, to i sprzedawca wyjątkowo arogancki.

Kolejna roślina została znaleziona 13 czerwca 2013 w szkółce na granicy Olsztyna i Szczęsnego. Została posadzona do gruntu 16 czerwca 2013 w jarząbowej alejce koło jarząba niskiego, przy domu nr 2. Nie przetrwała jednak zimy 2013/14, wymarzła. Miejsce było niezbyt dobre - gleba piaszczysta, sucha mało urodzajna, stanowisko w pełni słoneczne.


 
Kolejna próba z klonem odmiany 'Atropurpureum'. Drzewko zostało kupione 14 czerwca 2014 w Mera Flor w Bartoszycach. Posadzone zostało do gruntu 19 czerwca 2014. Rośnie na granicy parku, koło odstojników.


 
Klon ze zdjęcia obok została kupiony 2 sierpnia 2017 w Biedronce w Olsztynie. Miał wysokość 88 cm. Do gruntu został posadzony 5 sierpnia 2017. Rośnie w pobliżu odstojników.