Klon palmowy
Acer palmatum Thunb.


Data modyfikacji: 31 grudnia 2014


  Występowanie. Klon palmowy pochodzi z Japonii, Korei i wschodnich Chin.

Opis. Niewielkie drzewo o sezonowych liściach. Uprawiany w Europie najczęściej nie przekracza kilku metrów. Listki zielone, głęboko powcinane, prawie do trzech czwartych powierzchni blaszki. Jesienią przebarwia się na kolor karminowoczerwony, bardzo dekoracyjny. Kwiaty niepozorne, nie są szczególnie oozdobne.

Uprawa. Klon palmowy powinien być posadzony w eksponowanym miejscu, ale nie narażony na silne wiatry i palące słońce. System korzeniowy tych roślin jest płytki, dlatego oprócz podlewania potrzebują też ściółkowania, które zabezpiecza glebę przed zbytnim parowaniem. W słońcu klony palmowe ładniej się przebarwiają. Młode egzemplarze na zimę trzeba osłaniać chochołami ze słomy, juty lub agrowłókniny. Wszelkie cięcia pielęgnacyjne i formujące najlepiej jest wykonywać zimą i na przedwiośniu.

Dębiany. Pierwsza sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro 19 września 2007. Do Dębian dotarła 28 września. Była to jeszcze maleńka roślinka, kilkumiesięczna, wyhodowana z nasiona. Następna sadzonka zamówiona została 5 maja 2008 poprzez aukcje internetowe Allegro od sprzedawcy www_e-co_pl. Przysłana została 22 maja. Była w fatalnym stanie. Korzenie były byle jak zabezpieczone i mocno przeschła. Większość liści opadła, jednak dało się ją uratować. Do gruntu na zboczu posadziłem ją 30 maja 2010. Porcję 15 sztuk klonów z sekcji palmatum kupiłem z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Klony zostały przysłane 9 grudnia 2008. Kolejna roślina została kupiona od sprzedawcy Allegro koniarzradoslaw. Przysłana została 28 kwietnia 2014. Kilkanaście malutkich samosiewów pochodzi z Rogowa (11 października 2014).
 
Klon palmowy od sprzedawcy Allegro www_e-co_pl. Drzewko po 5 tygodniach, już w lepszej formie.