Klon ostroząbkowy
Acer argutum Maxim.


Data modyfikacji: 7 lutego 2019


 
Występowanie. Klon ostroząbkowy pochodzi z Japonii, gdzie występuje w wilgotnych, górskich dolinach. W Polsce jest to gatunek bardzo rzadki, spotykany tylko w kolekcjach dendrologicznych.

Opis. Rośnie w formie niewysokiego drzewa, ale częściej dużego krzewu rozrastającego się od ziemi. Osiąga wysokość 4-6 m, czasem nawet 8 m. Lliście są pięcioklapowe, miękkie, wyraźnie unerwione, szerokości 3-8 cm, klapy głęboko wcięte. Brzegi liścia są gęsto, głęboko piłkowane. Liście wiosną są jasnozielone, latem zielone, jesienią przebarwiają się na żółto. Ogonki liściowe są lekko czerwonawe. Kora jest jasnobrązowa, z wystającymi w dość regularnych odstępach jasnobrązowymi przetchlinkami. Jest rośliną dwupienną - jasnozielone kwiaty męskie zebrane są w skupione grona, natomiast żeńskie w grona długie, luźne.

Uprawa. Preferuje stanowiska częściowo zacienione. Gleba dla niego powinna być żyzna, wilgotna, o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Jego mrozoodporność jest wystarczająca, choć lepiej przeznaczyć dla niego stanowisko zaciszne. Młodsze sadzonki należy osłaniać przed zimnymi wiatrami.

Dębiany. Roślina została zamówiona 4 lipca 2008 przez aukcje internetowe Allegro (Cedzyki). Przesyłka z drzewkiem dotarła 9 lipca 2008. Drzewo przez kilka lat rosło w doniczce. Na stałe miejsce do gruntu zostało wysadzone 19 kwietnia 2014. Rosło za rowkiem z wodą, naprzeciw budynku gospodarczego przy domu nr 2. Po pierwszej zimie wyschło. Następne zostało kupione 21 lipca 2015 w Arboretum SGGW w Rogowie. Miało wysokość 180 cm. Porcja nasion (10,6 g) została przysłana z arboretum 7 lutego 2019.