Klon kłosowy
Acer spicatum Lam.
Ang.: Mountain maple, White maple


Data modyfikacji: 1 marca 2016


 
Występowanie. Klon kłosowy w warunkach naturalnych rośnie w Ameryce Północnej, głównie w Kanadzie. Spotykany jest wzdłuż strumieni, na zboczach, w miejscach o żyznej, wilgotnej glebie. W Europie klon kłosowy sadzony jest w parkach jako drzewo ozdobne od XVIII wieku.

Opis. Jest to niewielkie drzewo, dorastające do 5-10 m wysokości. Może też rosnąć w postaci krzewu. Owoce są niewielkie, mają długość około 2 cm. Liście są 3-5 klapowe, ostrokończyste, grubopiłkowane, długości 10–12 cm, z wierzchu ciemnożółto-zielone i pomarszczone, od spodu bardzo wyraźna siatka nerwów, lekko omszone, jesienią przebarwiające się na czerwono i pomarańczowo. Kwiaty barwy zielonkawożółtej, zebrane w gęste, wzniesione kwiatostany (15 cm długości), ukazują się późno – na przełomie maja i czerwca.

Uprawa.  Klon kłosowy lubi wilgotne, przepuszczalne i żyzne gleby. Jest całkowicie odporny na polskie morozy.

Rozmnażanie. Nasiona należy moczyć w wodzie przez 24 godziny i stratyfikować przez 120 dni w temperaturze 5°C. Siać do inspektu. Waga 1000 nasion 45 g. Nasiona dostępne są w sprzedaży w firmie Dendrona.

Dębiany. Nasiona i zdjęcia pochodzą z arboretum w Kudypach z 25 września 2007 i 15 września 2008. Zamówiłem również drzewko 4 marca 2008 w prywatnej kolekcji Pawła Kaźmierskiego. Przesyłka z drzewkiem wysokości powyżej 80 cm dotarła 12 marca.