Klon japoński
Acer japonicum Thunb. ex Murray


Data modyfikacji: 7 lutego 2019


 
Występowanie. Klon japoński w naturze rośnie w górskich lasach północnej Japonii, gdzie jest dość pospolity. Jest tam również często uprawiany w ogrodach.

Opis. W stanie naturalnym rośnie w formie drzewa o malowniczej, rozłożystej koronie, w uprawie jako duży krzew, osiągający do 5 m (czasem 8-10 m) wysokości. Liście ma 7-, 9- lub 11-klapowe, o szerokości 8-15 cm. Klapy liści są zaostrzone, powcinane mniej niż do połowy średnicy liścia. Liście wiosną są jasnozielone, latem zielone, jesienią przybierają piękne odcienie żółci i czerwieni. Pędy ma nagie, karminowe, korę gładką, nie spękaną. Należy do grupy klonów o niezwykle malowniczym pokroju i dekoracyjnym ulistnieniu. Kwitnie w kwietniu, przed pojawieniem się liści. Kwiaty są purpurowo-czerwone, zebrane w dość długie, zwisające baldachogrona. Nasionami są wzniesione skrzydlaki, ze skrzydełkami rozstawionymi pod kątem prostym lub rozwartym, często omszone, osiągające 3 cm długości, schowane pod liśćmi.

Uprawa. Wymaga stanowiska osłoniętego przed zimnymi i wysuszającymi wiatrami, półcienistego do cienistego, o zwiększonej wilgotności powietrza i wilgotnej, słabo kwaśnej do kwaśnej glebie. Jego mrozoodporność jest wystarczająca, jednak młode rośliny należy osłaniać przed zimnymi wiatrami, gdyż mogą przemarzać. Pełni funkcję krzewu ozdobnego w miejsca zaciszne, nad oczka wodne. Doskonale prezentuje się w ogródkach japońskich.

Dębiany. Sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro 19 września 2007. Otrzymałem ją 27 września 2007, przesłaną z gołym korzeniem. Była to maleńka sadzonka, ledwie wystająca nad ziemię. Nie przetrwała łagodnej zimy. Zbyt wcześnie zaczęła wegetację na wiosnę i późne przymrozki ją zniszczyły. Następna roślina została zamówiona 26 czerwca 2008 przez aukcje internetowe Allegro (Cedzyki) i przysłana 9 lipca. Oprócz tej sadzonki miałem jeszcze kilka nasion z arboretum w Kudypach (25 września 2007). Młodą roślinkę przysłał też 28 kwietnia 2014 sprzedawca Allegro koniarzradoslaw. Porcja nasion (9,1 g) przysłana została z arboretum SGGW w Rogowie 7 lutego 2019.
  Rozmnażanie. Nasiona należy moczyć w wodzie przez 24 godz. Stratyfikacja ciepło-chłodna przez 120 dni. Siać do inspektu lub do gruntu. Waga 1000 nasion 30 g.