Klon hondoański, klon cienkoszypułkowy
Acer capillipes Maxim.


Data modyfikacji: 22 maja 2017

  Występowanie. Klon hondoański pochodzi z Azji, głównie z obszarów Japoni. W Polsce klon ten jest unikatem, spotykanym jedynie w kolekcjach dendrologicznych.

Opis. Klon ten rośnie w formie drzewa o szerokolumnowej koronie, wysokości do 20 m. Spotykany jest w lasach górskich nad potokami, na wilgotnym podłożu. Dekoracyjna kora, zielonoszara z poprzecznymi pęknięciami i białawymi, podłużnymi paskami. Liście trójklapowe długości około 15 cm i szerokości 10 cm, o środkowej klapie największej i mniejszych bocznych, brzeg piłkowany, wierzchołek długi, zaostrzony. Wiosną liście czerwone, latem zielone, u dołu jaśniejsze, a jesienią przebarwiają się jaskrawo w odcienie pomarańczu i czerwieni. Ogonki liściowe czerwone. Kwiaty zielone, w zwisających, wąskich gronach. Owocami są skrzydlaki, długości około 2 cm, tworzące szeroko rozwarty kąt, początkowo zielone, zmieniające barwę po dojrzeniu na czerwoną.

Uprawa.
Stanowisko powinno być wilgotne, o średnim nasłonecznieniu. Nadaje się do dużych ogrodów i parków.


 
Dębiany. Roślina została zamówiona 23 listopada 2008 przez aukcje internetowe Allegro (VERDE_eu). Sadzonka wysokości 30 cm została przysłana 26 listopada. Druga sadzonka pochodzi z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. zamówiona została 2 sierpnia 2010, a przysłana 12 sierpnia 2010. Kolejna została przysłana 9 maja 2014. Porcja nasion została zamówiona w Arboretum w Rogowie, które zostały przysłane 1 lutego 2017 (420 szt., 5,4 g). Nasiona zostały wysiane do doniczki 4 lutego 2017 i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Pierwsze kiełkujące rośliny pojawiły się w połowie kwietnia 2017.