Klon Henry'ego
Acer henryi Pax., Acer cissifolium ssp. henryi
Ang.: Henry's maple


Data modyfikacji: 7 lutego 2019


 
Występowanie. Klon Henry'ego pochodzi z rejonu północno-wschodnich Chin. W Polsce można go zobaczyć głównie w kolekcjach rzadkich gatunków.

Opis. Klon ten wyrasta na niewysokie drzewo, do 6-8 m wysokości. Liście są trójklapkowe, wydłużone i osiągają do 10 cm długości. Szczególnie ozdobnie wyglądają wiosną. Młode listki wyrastają stosunkowo wczesną wiosną i są czerwono przebarwione. W pierwszej połowie lata pojawiają się atrakcyjne owocostany, które zebrane są w długie grona osiągające kilkanaście cm długości. Kora u młodych egzemplarzy jest karminowo-czerwona. U starszych drzew nabiera brawy srebrzystej. Jesienne przebarwienie to cecha osobnicza, ale zależy też od siedliska i przebiegu pogody.

Uprawa. Najlepiej rośnie na glebie żyznej i próchnicznej, może być ściółkowany korą. Dobrze rozwija się w otoczeniu innych drzew i krzewów, preferuje miejsca nasłonecznione, ale też toleruje cieniste. Klon ten jest mrozoodporny, wytrzymuje temperaturę do -28°C (do strefy 5 USDA).

Dębiany. Sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro (Cattley) 1 listopada 2007. Przesyłka z rośliną dotarła 16 listopada 2007. Podrośnięte drzewko zostało posadzone 9 czerwca 2013. Rośnie naprzeciw domu nr 2. Porcja nasion (10,3 g) została przysłana z arboretum SGGW w Rogowie 7 lutego 2019.