Klon Grossera
Acer grosseri (Pax.) de Jong


Data modyfikacji: 2 kwietnia 2018


  Występowanie. Klon Grossera w warunkach naturalnych występuje w Chinach.

Opis. Klon ten rośnie w formie drzewa. Wzrost dość szybki. U nas dorasta do 6-10 m wysokości i 4-8 m średnicy korony. Charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi z dwiema małymi klapami z boku, podobnymi do liści czereśni. Na korze charakterystyczne „wapienne wykwity”. Często uznawany za podgatunek klonu Dawida (A. davidii Franch). Drzewo o malowniczym kulisto-rozłożystym pokroju.

Dębiany. Sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro (Pawel_Kazmierski) 11 lutego 2008. Przesyłka z drzewkiem dotarła 5 marca 2008. Kilka lat drzewko spędziło w doniczce i do gruntu zostało wysadzone 27 sierpnia 2013. Rośnie naprzeciw budynku gospodarczego, tuż przy rowku z wodą. Następne drzewko pochodzi z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Przysłane zostało 19 maja 2014. Porcję nasion przywiozłem z arboretum w Hemeiuş w Rumunii (6 września 2017).

Porcję nasion dostałem 6 lutego 2013 w prezencie z Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie. Nasiona te wysiałem do doniczki 9 lutego 2013 i postawiłem do stratyfikacji do zimnej piwnicy. Na wiosnę doniczki zostały wystawione na zewnątrz i na początku maja pojawiły się siewki.