Klon grabolistny
Acer carpinifolia Sieb. et Zucc.


Data modyfikacji: 14 lutego 2015


  Występowanie. Naturalne stanowiska tego klonu są górskich lasach w Japonii.

Opis. Rośnie w postaci drzewa o wąskiej koronie. Dorasta do 10 m wysokości. Liście są eliptyczne, długości 8-12 cm, podwójnie piłkowane. Posiadają 20-25 par widocznych nerwów bocznych. Jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty zielonkawe w krótkich gronach. Nasiona w postaci skrzydlaków o długości do 3 cm, w zwisających gronach. Połączone ze sobą nasiona tworzą kąt prosty.

Uprawa. Wiele źródeł podaje, że klon grabolistny jest mało odporny na mrozy. Z tego względu jest raczej polecany do północno-zachodniej części Polski. Jest wrażliwy na suszę i może z tego powodu tracić liście. W Polsce rośnie zazwyczaj w formie krzewu, czasem niewielkiego drzewa.


Dębiany. Sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro 19 września 2007, a przysłana z gołym korzeniem 27 września 2007. Pomimo, że klon ten opisywany jest jako wrażliwy na mrozy, w Dębianach nie zauważyłem na nim uszkodzeń mrozowych. Trzy klony posadziłem 7 sierpnia 2014 przy ujściu rowka do większego stawu, koło spichlerza. Czwarty klon został posadzony 17 października 2014 w rzędzie przy trzech wcześniej posadzonych.