Klon diabelski (kosmaty)
Acer diabolicum Blume ex K.Koch


Data modyfikacji: 28 maja 2017


 
Występowanie. Klon diabelski pochodzi z Japonii, gdzie rośnie w lasach górskich. W Polsce klon diabelski jest jeszcze bardzo rzadko spotykany. Spotkać go można głównie w kolekcjach ogrodów botanicznych i arboretów np. Rogowie, Przesławicach. Stanie się bardziej popularny, ponieważ nasiona tego klona znajdują się już w ofercie firm zajmujących się sprowadzaniem i sprzedażą nasion. Młode siewki tego klona widziałem też w czerwcu 2008 w "Leśnej Szkółce" w Kopnej Górze koło Supraśla.


Opis. Jest drzewem o szerokiej koronie, dorastającym do wysokości 15-20 m. Liście ma dłoniaste, 5-klapowe, osiągające 10-15 cm szerokości. Wiosną są zielone, owłosione, z rudawo-brązowym połyskiem, latem zielone. Jesienią liście pięknie przebarwiają sią na fioletowo, czerwono, pomarańczowo lub żółto. Jego kora jest szarozielona z regularnymi, poziomymi zgrubieniami. Kwiaty są rozdzielnopłciowe, żółtawe lub czerwonawe, zebrane w zwisające, wiązkowate, dekoracyjne kwiatostany. Owocami są szczeciniasto owłosione skrzydlaki. Nazwa "diabelski" pochodzi od wyrostków znajdujących się u nasady orzeszków, przypominających rogi.

Uprawa. Klon diabelski preferuje stanowiska słoneczne i przeciętne gleby. Jest całkowicie mrozoodporny.

Rozmnażanie. Nasiona należy moczyć w wodzie przez 24 godziny, stratyfikacja ciepło-chłodna przez 120 dni, następnie wysiewać do gruntu lub inspektu.

Dębiany. Roślina została zamówiona 26 czerwca 2008 przez aukcje internetowe Allegro (Cedzyki) i przysłana 9 lipca. Nasiona zamówione w Dendronie 11 stycznia 2011, przysłane 8 lutego 2011. Kraj pochodzenia: Polska. Drugą porcję nasion, 6 szt., dostałem z Krakowa 22 marca 2013. Trzecia porcja przysłana została z Dendrony 11 kwietnia 2013.