Klon czerwony
Acer rubrum L.
Ang.: Red maple, Swamp maple, Soft maple


Data modyfikacji: 3 kwietnia 2014


 
 
Występowanie. Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie jest często spotykany we wschodnej części USA.

Opis. Klon czerwony dorasta do wysokości 10-12 m i ma wyraźny pojedynczy pień. Korona jest gęsta, wąs­ka, o śrenicy 3-4 m. Liście są błyszczące, mają barwę ciemnozieloną. Liście przebarwiają się jesienią na kolor pomarańczowy i czerwony. Ciemnoczerwone kwiaty rozwijają się na początku kwietnia. Jesienią liście przebarwiają się na kolor szkarłatnoczerwony.

Uprawa. Klon ten ma gęsty i szeroki system korzeniowy, a zarazem szczególne wymagania glebowe. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, wilgotnych, o odczynie kwaśnym do obojętnego. Nie znosi gleb ciężkich, gliniastych, zbitych oraz wapiennych. Wymaga stanowisk słonecznych. Jest w pełni odporny na mróz. Wytrzymuje temperaturę do –31° C. Jest to jeden z najbardziej dekoracyjnych klonów pod względem szaty jesiennej. Stosowany jest na niecięte szpalery, element zadrzewień w ogrodach i parkach.

Dębiany. Sadzonka zamówiona została poprzez aukcje internetowe Allegro (Cattley) 1 listopada 2007. Przesyłka z rośliną dotarła 16 listopada 2007. Sadzonka już bez liści, z gołym korzeniem, wysokości około 40 cm. Drugi klon czerwony został kupiony 11 kwietnia 2008 w PUDIZie w Olsztynie, już kwitnący.