Klon cynamonilistny
Acer cinnamomifolium, A. coriaceifolium


Data modyfikacji: 20 lutego 2009


 
Porcja nasion 10 g została zamówiona 23 listopada 2008 w firmie Florpak. Nasiona zostały przysłane 16 lutego 2009. Pochodzą z Chin.

Klon cynamonilistny pochodzi z subtropikalnych lasów środkowych i południowo-wschodnich Chin. Rośnie w formie drzewa lub krzewu. Liście zimozielone lub półzimozielone w chłodniejszym klimacie. W miejscach naturalnego występowania osiąga wysokość do 15 m, w uprawie do 8 m. Kora ciemnoszara lub ciemnobrązowa. Liście naprzeciwległe, pojedyncze, owalnoprostokątne lub rzadziej lancetowate, długości 8-12 cm i 3-5 cm szerokości, skórzaste. Kwiaty zebrane w kiście, jasnozielone. Owoce skrzydlaki, brązowożółte.

Stanowisko powinno być półcieniste. Toleruje różne rodzaje gleby. Mało odporny na mróz i polecany jest tylko do najcieplejszych regionów kraju. Źródła podają, że może rosnąć do strefy 8 USDA.

Nasiona należy sparzyć gorącą wodą, a następnie poddać 30-45 dni lub więcej chłodnej stratyfikacji. Inne źródła zalecają moczenie nasion przez dwie doby, następnie stratyfikacja ciepła przez 2 miesiące i stratyfikacja chłodna przez kolejne 2 miesiące. Nasiona wschodzą nierównomiernie nawet w dobrych warunkach, po 30 dniach nawet do ponad roku. Nasiona wymagają światła, aby mogły wschodzić. Wskazany jest więc wysiew na powierzchni gleby. Tyle znalazłem na stronach internetowych. Swoje nasiona, które mam z Florpaku, wysiałem 21 lutego 2009 w doniczce w mieszaninie torfu z piaskiem i wstawiłem do jasnej piwnicy, w której była temperatura rzędu 3-5ºC. Dwa miesiące później, 24 kwietnia zauważyłem, że wiele nasion już wykiełkowało. Przeniosłem doniczkę do domu na parapet, aby miały wyższą temperaturę i więcej światła.