Klon cukrowy
Acer saccharum Marsh.


Data modyfikacji: 25 listopada 2014


 
Występowanie. Jest to jedno z ważniejszych drzew północno- wschodniej części Ameryki Północnej.

Opis. Drzewo o sezonowych liściach. Osiąga wysokość do 40 m. Korona szeoka, gęsta i zaokrąglona. Liście zielone, jesienią przebarwiają się na barwy od żółtej, poprzez pomarańczową do szkarłatnej. Drzewo rośnie stosunkowo wolno, jest długowieczne, osiąga wiek do kilkuset lat.

Uprawa. Wysoka mrozoodporność (strefy 4A-8B USDA). Gorzej znosi upalne lata. Gleba powinna być średnio wilgotna, żyzna, stanowisko słoneczne lubpółcieniste. Drzewo dobrze też znosi stanowiska cieniste.

Dębiany. Porcję nasion 10 g zamówiłem w firmie Florpak 6 lutego 2008. Przesyłka z nasionami dotarła 25 marca. Następną przesyłkę dostałem 25 marca 2013. Nasiona pochodzą z USA. Czystość 74%. Nasiona zostały wysiane wiosną do inspektu, a jesienią część nasion zebrana do doniczki. Na wiosnę 2009 w doniczce pojawiły się siewki. Następną porcję nasion dostałem 11 marca 2013. Po oględzinach doszedłem do wniosku, że nie są to nasiona klona, ale jakiejś jodły. Okazało się, że przez pomyłkę dostałem nasiona jodły mandżurskiej. Jeden klon cukrowy został wysadzony 10 sierpnia 2014 na górce, we wschodniej jej części.